Antalya’nın yoğun trafiğine takılmamak için özellikle gençler tarafından tercih edilen elektrikli scooter kazalara davetiye çıkarmaya devam ediyor. Son zamanlarda sıkça tercih edilen ulaşım aracı haline gelen elektrikli scooterlar, koruma açısından yetersiz ve zor kontrol edilebilir olması nedeniyle kaza ve düşmelerde sürücülerin yaralanma riskini arttırıyor. Bu nedenle tek kişilik kullanımın bile riskli olduğu ve çeşitli cezaların uygulandığı scooter kullanımında gençler ders çıkarmadı. Önceki gün Konyaaltı Sahili’nde görüntülenen üç genç bindikleri tek kişilik elektrikli scooterla kuralları çiğnedi.

3 KİŞİ BİR SCOOTERA BİNDİ

Konyaaltı Sahili’nde bisiklet yolunda tek kişilik scootera binen 2 erkek ve bir kadın hem kendi canlarını hem de etrafındaki insanların canını tehlikeye attı. Tek kişilik scooterda birbirlerine tutunarak dakikalarca yol sarf eden gençler şaşkın bakışlara aldırış göstermeden ilerlemeye devam etti. İkinci yolcunun sürücüye, üçüncü yolcunun da ikinci yolcuya tutunarak ilerlediği yolculukta, scootere sığamayan gençlerden birinin tek ayak üstünde dengede kalmaya çalıştığı görüldü. Gençlerin tehlikeli yolculuğu amatör kameraya aneban yansıdı.

İzmir Selçuk'ta orman yangını çıktı: Müdahale edildi İzmir Selçuk'ta orman yangını çıktı: Müdahale edildi

 

CEZA VE ÖLÜMLER CAYDIRMADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından elektrikli scooter kazası verilerinin kaydedilmeye başlandığı 2022’de ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan bin 840 kazada 8 sürücü hayatını kaybetti, bin 554 sürücü yaralandı. Geçen yıl ise ölümlü- yaralanmalı kazaya karışan scooter sayısı 2 bin 446 oldu. Bu kazalarda 5’i olay yerinde, 16’sı hastanede olmak üzere 21 sürücü yaşamını yitirdi. Kazalarda 2 bin 50 sürücü de yaralandı. Şehir içi ulaşımda scooter kullanıcılarının en fazla koruyucu ekipman kullanımını ihmal ettiği, yasak olmasına rağmen scooter ile 2 kişi hatta 3 kişi ile yolculuk yaptığı sık sık görüldü. Sürücü harici yolcu taşınması yasağının çiğnenmesi ve yönetmelikteki diğer  kuralların ihlal edilmesi durumunda scooter kullanıcılarına bin 506 lira, koruma başlığı ve gözlüğü kullanmayan sürücülere 690 lira ceza uygulaması gençleri caydırmadı.

Muhabir: Tayfun AKYATAN