Turizmin gözde şehri Antalya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Yaz mevsiminin başlamasıyla beraber kentin en işlek noktası Konyaaltı Sahili oldu. Yaz ayında keyifli bir gün geçirmek için Konyaaltı Sahili’ne yönelenlerin tadını halka açık tuvaletler kaçırdı. Halka açık tuvaletlerdeki hijyen sorunu havaların ısınmasıyla beraber daha da kötü bir hal almaya başladı. Hem kadınlar hem de erkekler tuvaletindeki hijyen sorununa isyan eden vatandaşlar, konunun çözüme kavuşmasına istedi. Tuvaletlerin kötü durumuna ilişkin konuşan temizlik personeli, sorunun bilinçsiz ve duyarsız insanlardan kaynaklı olduğunu belirtti. 

Konyaaltı Sahili’nde tuvalet krizi! Vatandaş ve perfonel karşı karşıya

'BİLİNÇSİZ VATANDAŞ BİZİ MAĞDUR EDİYOR'

Konyaaltı Sahili’nde yer alan halka açık tuvaletlere olan şikayetler, yaz ayının gelmesiyle beraber  artış gösterdi. Vatandaşlar temizliğin yeterli sıklıkla yapılmadığını söylerken, bölgede sorumlu olarak çalışan temizlik personeli hijyen sorunun insanların bilinçsiz kullanımından kaynaklı olduğunu belirtti. Temizlik sorununun kaynağında duyarsızlığın olduğunu belirten temizlik personeli, tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve sıvı sabunun yetersiz olduğunu belirten şikayetlere yönelik "Sabah 8'de mesaimiz başlıyor. Hortumla su çekip aynaları, klozetleri, duvarları, kabinleri deterjan kullanarak temizliyoruz. Halkın kullanımına tahsis edilmiş 4 tuvalet var. Dördünü biz temizliyoruz. Öğle arası 1 saatlik molamız var. O molada bile tuvaletlere kağıt havlu ve tuvalet kağıdı dağıtmaya devam ediyoruz. Her tuvaletin olduğu yerde malzeme dolaplarımız da mevcut. İçinde sıvı sabun, kağıt havlu, tuvalet kağıdı, diğer temizlik ürünleri bulunuyor. Bitmeden dolapları dolduruyoruz. Bu kadar sık bitme nedeni hem insan trafiğinin çok olması hem de tuvalet kağıdı hırsızlığı. Tüm tuvaletler mesai bitimine kadar tekrar tekrar kontrol ediliyor. 14.30'daki mesaim bitimime 15 dakika kala diğer vardiyadaki çalışma arkadaşlarım geliyor" dedi. 

Son dakika! Muğla'da 4.7 büyüklüğünde deprem Son dakika! Muğla'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Konyaaltı Sahili’nde tuvalet krizi! Vatandaş ve perfonel karşı karşıya

VATANDAŞ VE PERSONEL ARASINDA KRİZ 

Hem erkek hem de kadınların kullanımına tahsis edilen tuvaletleri kullanan vatandaşların ilk dert yandığı konu koku problemi oldu. Yaz ayının gelmesiyle beraber artan sıcaklık tuvaletlerde de kötü kokunun oluşmasına ve yayılmasına yol açtı. Kadınlar lavabosunda sıra beklemekten şikâyet eden bir vatandaş, ¨Akşam saatlerinde gittiğim tuvalette sadece içerde 8, dışarda da yaklaşık 10 kişi bekliyordu. İnsanlar dışarda beklerken sıkılıp sırası gelene kadar sigara bile içiyordu. Girdiğim tuvalet hem çok kirliydi hem de çok kötü kokuyordu. Dayanamayıp diğer tuvalete girdim ama orada da yine sıra ve kötü koku vardı. Tuvaletler de kötü durumdaydı. Başka bir yere gitme şansım olsaydı bu tuvaleti kullanmayı tercih etmezdim¨ dedi. Vatandaşların bu şikayetlerine karşın konuşan temizlik personeli, "Burası halka açık ücretsiz bir alan. Tuvaleti kullanan kişi kendinden sonra girecek insanları da düşünürek hareket etmeli. Sosyal medyada bu alandaki tuvaletlerin kirli olduğuna dair şikayet paylaşımlarını gördük. Ama bu durumda olma nedeni biz değiliz. Bilinçsiz insanların duyarsız davranışları yüzünden bu tip çirkin manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu tip kullanımlar hem bizi hem de diğer vatandaşları zor durumda bırakıyor" diyerek yaşanan durumun bilinçsiz vatandaşlardan kaynaklı olduğunu savundu. 

Konyaaltı Sahili’nde tuvalet krizi! Vatandaş ve perfonel karşı karşıya

'KLOZET VARKEN ÇÖP KUTUSUNU KULLANDI'

Tuvalet kontrolü sırasında vatandaşların peçeteleri kullanıp yere attığına defalarca şahit olduğunu ifade eden temizlik personeli, "Gece vardiyası ayrı gündüz vardiyası ayrı zorluk yaşıyor. İş arkadaşlarımızla kurduğumuz ortak mesajlaşma uygulamasına müşteri şikayetleri, tıkanmış lavaboların ihbarı sık sık geliyor. Bu bölgenin temizliği için koca bir ekip olarak çalışıyoruz. Ben 8 aydır burada çalışıyorum. 8 ay boyunca birçok iğrenç manzarayla karşılaştım. Engelli lavabosunda büyük tuvaletini çöp kutusuna yapana bile şahit olduk. Erkekler tuvaletinde de durum hiç iç açıcı değil. Pisuvarlara tuvalet kağıdı, izmarit ve bozuk para atana rastladığımız çok oldu. Bu tip durumlar doğrudan teknik arıza olarak bize ihbar şeklinde düşüyor. Teknik arıza konusunda da gerçekten büyük bir mücadele göstermemize karşın her yarım saate bir tıkanıklık olduğuna dair şikayet alıyoruz. Bu müşterilerin düzensiz ve hoyrat kullanmasından kaynaklı" diyerek vatandaşları daha hassas olmaya davet etti. 

Konyaaltı Sahili’nde tuvalet krizi! Vatandaş ve perfonel karşı karşıya

'KADINLAR TUVALETİ DAHA KÖTÜ'

Kadınlar tuvaletinde daha çok sorunla baş etmeye çalıştıklarını belirten temizlik personeli, " Kadınlar klozetlere, alaturka tuvaletlere hijyenik ped atarak tıkanıklık yaşanmasına sebep oluyor. Peçete bir başına zaten sorunken pedin atılması daha büyük bir problem yaratıyor. Bu şekilde tıkanan lavabolarda sular dışarı taşıyor ve tuvalet pis su içinde kalıyor. Her tuvalette çöp kutusu ve tuvalet fırçası mevcut. Pedler ya yerde ya da tuvalet içinde oluyor. Özellikle kadınları tuvalet kullanımı konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum. Ben ve ekip arkadaşlarım elimizden geldiği kadar gayret gösteriyoruz ama bilinçsiz şekilde kullanımların önünü alamadığımız bir noktalar oluyor. Vatandaşlar gerçekten düzenli bir şekilde kullansa daha sağlıklı bir ortamı paylaşırız. Ama maalesef bunu yapamıyoruz" diyerek serzenişte bulundu. Tuvalet temizliği sırasında yaşadıklarını anlatan temizlik görevlisi, " Şahsi olarak da yaşadığımız sorunlardan bir tanesi küçük ve hor görülmek. Temizlik sırasında tuvaletlere girişlerin yasak olmasına rağmen bazı vatandaşların 'Seni mi bekleyeceğim', 'Diğer tuvalete kadar yürüyemem' söylemlerine maruz kalıyoruz. Bana göre müşteri. hatalı. Ben temizliğimi yapmaya gayret gösteriyorsam, o da nasıl bulmak istiyorsa öyle bırakmalı. Bu şekildeki şikayetler çalışanın iş performansını da düşürüyor. Biz yaz ayında bile çizme giyerek çalışıyoruz. Çalıştığımız esnada arkadaşım deterjanlı suda kayıp düştü. Her yeri pis su içinde kaldı. Müşteri bunu görmesine rağmen bizi görmezden gelip tuvaleti kullanmak için diretiyor. Lütfen hep beraber bilinçli hareket edelim diyerek sözlerini noktaladı.

Muhabir: Tayfun Akyatan