Konyaaltı Belediyesi, ilçeyi engellilerin daha rahat yaşayabileceği bir yer haline getirmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Antalya’nın en fazla erişilebilir parklarına sahip olan Konyaaltı ilçesinde, erişilebilir park sayısı 9’dan 13’e çıktı. Kentte engellilerin hayatını zorlaştıran noktalar ise onarılıyor.

“Hedef Engelsiz Konyaaltı” Mottosuyla Çalışmalar Sürüyor

Konyaaltı Belediyesi, “Hedef Engelsiz Konyaaltı” mottosuyla çıktığı yolda, ilçeyi engellilerin daha rahat yaşayabileceği bir yer haline getirmek amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Lale Akarun Kimdir? Lale Akarun Kimdir?

Kılavuz Çizgileri Onarıldı, Engeller Kaldırıldı

İlçede görme engelliler için yaya yolları üzerinde bulunan hasarlı kılavuz çizgileri onarıldı. Ayrıca kılavuz çizgisi üzerinde yer alan engellilerin yürümesini zorlaştıran yapılar kaldırıldı. Park girişlerindeki merdivenler, yürüme engellilerin rahat hareket edebilmeleri için rampa haline getirildi.

Erişilebilir Park Sayısı 13’e Yükseldi

Konyaaltı Belediyesi parkları ile de Türkiye’ye örnek oluyor. Antalya Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan denetimlerde ilçede engellilere uygun düzenlenmiş park sayısı 9’dan 13’e çıkarıldı. Bu sayede Konyaaltı ilçesi, erişilebilir park sayısı bakımından Antalya’da ilk sırada yer aldı.

Engelliler Düşünülmüş, Ortak Kullanım Alanları Oluşturulmuş

Komisyon üyesi olan ve parkların engellilere uygun olup olmadığını kontrol eden Altınokta Körler Derneği Başkanı Ahmet Oktay ve Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Mehmet Karavural, parkların engellilere uygun olarak dizayn edildiğini ve ortak kullanım alanları oluşturulduğunu belirtti. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Kaynak: Konyaaltı Belediyesi/Bülten