Barınma, herkes için temel ihtiyaç olduğu için evleri olası hasar ve doğal afetlere karşı korumak oldukça önemlidir. Bu durumda konut sigortası da olası hasar durumlarına karşı evlere güvence sunan bir hizmet olarak öne çıkar. Evini çeşitli maddi kayıplara karşı güvende tutmak isteyenler için konut sigortasına dair tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evi ve evdeki eşyaları koruma altına alan bir sigorta hizmetidir. Doğal afetler sonucu oluşabilecek hasarlardan hırsızlık gibi durumlara kadar birçok alanda geniş teminat sunar. Genellikle DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ile karıştırılır. DASK poliçeleri binaları depreme karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu poliçeler devlet tarafından her ev sahibi için zorunlu tutulmuştur. Konut sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte hem evi hem de eşyaları birçok riske karşı teminat altına alır.

Konut Sigortası Avantajları

Söz konusu ev masrafları olduğunda olası bir hasar halinde yüklü maliyetlerle karşılaşmak mümkün. Konut sigortası kişileri yüklü maliyetlere karşı koruma altına almak için sunulan poliçelerdir. Buna ek olarak konut sigortası dolaylı olarak birçok farklı avantaj sunar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Konut Sigortası yangın, sel-su baskını, toprak kayması, deprem gibi birçok doğal afet kaynaklı hasarı ve kayıplarınızı güvence altına alır.
 • Sadece evinizi değil, hırsızlığa karşı da özenle seçip beğenerek aldığınız eşyalarınızı ve değerli eşyalarınızı da Konut Sigortası ile teminat altına alabilirsiniz.
 • Sadece oluşan hasara karşı değil aynı zamanda hasar kaynaklı meydana gelebilecek masraflara karşı önlem alabilirsiniz. Örnek olarak, deprem sonrası enkazın kaldırılması işlemi verilebilir.
 • Misafirlerinizin evinizde bulunan eşyalarını güvence altına alabilirsiniz.
 • Evinizde oluşabilecek dahili su hasarları, tesisat işlemleri, elektrik hasarları, cam kırılması veya çilingir işleri gibi yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda asistans hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası poliçelerinde birçok farklı teminat görmek mümkündür. Çünkü bu poliçeler temelde bir evin karşılaşabileceği tüm maddi hasarlara karşı güvence sunmayı hedefler. Temel olarak bu poliçelerde görülen teminatlar şunlardır:

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Diz Kireçlenmesi Tedavisi
 • Deprem, yıldırım, fırtına, kar ağırlığı ve dolu gibi doğal afetler,
 • Kara taşıtlarının ve hava taşıtlarının eve çarpması sonucu oluşan hasarlar,
 • Grev ve lokavt gibi halk hareketleri sonucunda evin aldığı hasarlar,
 • Tesisat arızası, akvaryum kırılması gibi durumların sebep olabileceği su baskınları,
 • Enkaz kaldırma sürecinde evin aldığı hasarlar,
 • Yangın ve duman gibi olaylar sonucunda evin aldığı hasarlar,
 • Cam kırılması hasarları,
 • Hırsızlık nedeniyle oluşabilecek masraflar.

Tüm bunlara ek olarak kapsamlı hizmet sunan konut sigortası poliçelerinde farklı teminatlar da görmek mümkün. Örneğin bazı poliçelerde ani yaşanan doğal afetler ve hasar durumlarının yanı sıra evde yaşanabilen arıza durumları da teminat altına alınabilir. Yakıt sızması, elektrik hasarına bağlı gıda bozulması, boru kırılması ve petek temizliği gibi teminatlar poliçelere dahil edilebilir. Ayrıca elektronik cihaz güvencesi gibi teminatlar da poliçelerde görülebilir. Kapsamlı bir konut sigortası poliçesine sahip olabilmek için güvenilir ve müşteri memnuniyeti önceliği olan sigorta şirketlerinden hizmet almak oldukça önemlidir.

Kaynak: Reklam