Son günlerde, uygun fiyatlı kiralık ev bulma çabası içinde olan birçok kiracı, rekabetin yoğun olduğunu hissediyor. Büyükşehirlerde kiralık konut fiyatları son 3 ayda artarken, satılık ev fiyatlarında bir gerileme görülüyor. Son verilere göre, mart ayında Türkiye genelinde konut fiyatları reel anlamda ilk kez düştü. Satılık daire fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre nominal olarak %5.1 düşerken, kiralar ise tam tersine arttı.

Kira Fiyatlarındaki Artış ve Satışlardaki Durgunluk

Kira fiyatları bir yıl öncesine göre %55-58 arasında yükselirken, konut satışlarında yaşanan durgunluğun ana nedeni, faiz oranlarının artması ve İstanbul ile Anadolu şehirleri arasındaki fiyat farkı olarak belirtiliyor.

Büyükşehirlerde Fiyat Uçurumu

Gayrimenkul hukukçusu Ali Güvenç Kiraz, piyasanın kendini düzelttiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıllarda seçimlerin ardından kiralık ve satılık konutlarda yüksek fiyatlar görüldü. Şu anda konut satış fiyatlarının gerilemesinde iki ana faktör var. Birincisi, piyasanın kendini düzeltmesi.

3 Dev mermer firması birden konkordato ilan etti! 3 Dev mermer firması birden konkordato ilan etti!

Konut Fiyatları Neden Düşüyor?

Taşra ve Büyükşehirler Arasındaki Fiyat Farkı

Gerilemenin ikinci nedeni, taşra şehirleri ile büyükşehirler arasındaki fiyat uçurumu. Örneğin, Isparta'da bir gayrimenkulün fiyatı 3 milyon TL iken, İstanbul'da aynı nitelikteki bir gayrimenkulün fiyatı 10 milyon TL'den 15 milyon TL'ye çıkabiliyor.

Kira Fiyatlarındaki Değişim

Kiralık konut fiyatlarındaki artışın ardından yaşanan durgunluk, kiralamak isteyenler için bir fırsat oluşturuyor. Şubat ve Mart aylarında fiyatlar sabitlendi veya bazı bölgelerde düşüş yaşandı.

Ev Sahibi Olma Hayali

Büyükşehirlerde yaşayanlar, gayrimenkullerini satıp dövize veya faize yatırmak istiyor. 10 yıl önce ev sahibi olanların oranı %64 iken, günümüzde bu oran %56'ya düştü. Konut kredilerinin faizleri ise ödenemez seviyede.

Konut Fiyatları Neden Düşüyor?

2025'te Yeniden Artış Bekleniyor

Avukat Sinan Keskin, konut fiyatlarının gerilemesini, artan konut kredi faizleri ve bireysel mevduat getirisinin fazlalığına bağlıyor. Ancak, 2025 yılında konut piyasasının canlanması bekleniyor.

Sektöre Destek Çağrısı

Sektör temsilcileri, konut talebini artırmak için destek çağrısında bulunuyor. Yavuz Işık, yeni projelere başlama isteğini düşüren beklentilerin kalkması gerektiğini belirtiyor. Yatırım uzmanı Burçin Şahindur, artan kira fiyatlarının ve inşaat maliyetlerinin konut yatırımlarını olumsuz etkilediğini söylüyor. Bu durum, ev sahibi olmayı tercih edenlerin sayısının azalmasına neden oluyor.

Kaynak: Haber Merkezi