Moskova'nın Crocus City Hall adlı konser salonuna düzenlenen saldırıda, en az 3 kişi oldukları belirtilen silahlı kişiler etrafa ateş açtı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, saldırı sonucunda ölü ve yaralıların olduğu görülüyor. Rus basını, saldırının yapıldığı salonda yangın çıktığını duyurdu. Konser salonunun yer aldığı binada yangın da çıkarken, olay yerine çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi.

Saldırı Sonrası Durum

Saldırının ardından, saldırıya uğrayan konser salonunda ve çevresindeki binalarda panik yaşandı. Olay yerine sağlık ekipleri ve itfaiye ekipleri sevk edilirken, saldırganların kimliklerini belirleme çalışmaları başlatıldı. Yetkililer, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde toprak kayması: Kurtarma çalışmaları sürüyor Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde toprak kayması: Kurtarma çalışmaları sürüyor

Rusya'da Güvenlik Endişeleri

Bu saldırı, Rusya'da son zamanlarda artan güvenlik endişeleri ışığında büyük bir korkuya neden oldu. Özellikle büyük etkinlik mekanlarında ve kamu alanlarında artan güvenlik önlemleri, Moskova'daki bu tür olayların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Uluslararası Tepkiler

Saldırı, uluslararası arenada da şok ve üzüntü ile karşılandı. Birçok ülke ve uluslararası kuruluş, saldırıyı kınarken, Rusya hükümeti ise olayın arkasındaki kişilerin bulunup adalete teslim edilmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Moskova saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, henüz saldırının ayrıntıları hakkında bilgi veremeyeceğini ve Ukrayna'nın ya da Ukraynalıların olaya karıştığına dair herhangi bir kanıtın olmadığını söyledi.

Rus istihbarat servisi, Moskova'daki konser salonuna düzenlenen silahlı saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi