Antalya nöbetçi eczane 27 Mayıs 2024 Pazartesi Antalya nöbetçi eczane 27 Mayıs 2024 Pazartesi

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilen Kan Film Festivali kapsamındaki sempozyumda konuşan İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdoğu, hemoglobinopatisi olan talasemi ve orak hücre hastalarına yönelik yapılan çalışmalardan bahsederek, kök hücre tedavileri ile hastaların tam iyileşme şansı bulabileceğini belirtti. Özdoğu, bu gelişmelerin, hastalara klinik çalışmalarla gen tedavilerine ulaşma olanağı sağlayacağını ifade etti.

Kök hücre tedavileri kan hastalarına iyileşme imkanı sunuyor

Özellikle bölgelerinde sık görülen bu hastalıkların halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğu, kurumlarında hastaların yakın takip edilmesi için özel bir poliklinik açıldığını belirtti. Bu sayede hastaların dünyada yeni geliştirilen klinik çalışmalara erişim sağladığını dile getirdi.

Prof. Dr. Hakan Özdoğu, Başkent Üniversitesi bünyesinde hemotoloji-onkoloji üzerine bir dal hastanesi kurulacağını müjdeledi. Yılbaşında açılması planlanan bu hastane, ülkenin ilk hemotoloji dal hastanesi olacak. Özdoğu, elde edilen başarıların daha da ileriye taşınacağını ve daha başarılı olma şansı elde edileceğini belirtti.

Kök hücre tedavileri kan hastalarına iyileşme imkanı sunuyor

Sempozyum hakkında konuşan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Orak Hücre Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Süheyl Asma, bölgede çalışan hekimlerle birlikte hastaların takibini sağlamak için bilimsel bir toplantı düzenlediklerini ifade etti. Orak hücre ve talasemi hastalıklarıyla ilgili verimli bir sempozyum gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kaynak: İHA