Muğla'nın Datça ilçesinde, her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen Akdeniz'den Ege'ye dostluk ve doğa yürüyüşü, bu yıl 23. kez gerçekleştirildi. Datça Çevre ve Turizm Derneği'nin (DAÇEV) organizasyonuyla, Datça Kaymakamlığı ve Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, Akdeniz'den alınan su testilerle Ege Denizi'ne taşındı.

A W197103 02 Result

Akdeniz'den Ege'ye Su Taşıma Töreni 

Etkinlik kapsamında sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan katılımcılar, Çatalmağara önünde bulunan Datça testilerine Akdeniz suyu doldurdu. Testilere doldurulan su, Datça Kaymakamı Murat Atıcı, Belediye Başkanı Aytaç Kurt ve Düzenleme Komitesi Başkanı Hüseyin Tüzün tarafından belirlenen güzergah üzerinden Gökova Körfezi'nde bulunan Gereme koyuna taşındı. Yürüyüşün ikinci etabı olan Gereme koyu Katıyalı mevkiinde, testilerden dökülen su, Ege Denizi'ne bırakıldı.

A W197103 03 Result

Törenin Anlamı ve Gelecek Hedefler

Datça Kaymakamı Murat Atıcı, açılış konuşmasında etkinliğin önemine vurgu yaparak, geleneksel hale gelen bu yürüyüşün doğaya katkı sağladığını ve gelecek nesillere aktarılmak üzere devam etmesini diledi. Atıcı şunları söyledi: Atıcı, 'Ege’nin birleşim yeri Datça’dayız. Bu yıl 23.’sü düzenlenen Akdeniz’den Ege’ye testilerle su taşıma töreni gerçekleştiriyoruz. Artık geleneksel hale geldi. Bu yıl 23.’sü düzenleniyor. Mayıs ayında bu yürüyüşü bu etkinliği hep beraber, ilçe halkımızla yapıyoruz. İnşallah doğaya bir katkımız olur. Bu farkındalığı oluşturmak için şimdiye kadar bu etkinliği yapan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah devamı da gelir ve 100.’sünü de çocuklarımız, torunlarımız gerçekleştirir.'

Datça Belediye Başkanı Aytaç Kurt ise etkinliğin tarihi ve kültürel bir misyon taşıdığını belirterek, Datça'nın coğrafyasında yaşayan insanların birlikte oluşturdukları değerlere katkıda bulunduğunu ifade etti. Kurt, 'arihin bize yüklediği misyonla, 3 bin yıldan beri bulunan bu coğrafyada yaşayan insanların tarihsel süreçte oluşturdukları bir kültüre katkı olsun diye DAÇEV sayesinde bir yürüyüş başlatmıştık' dedi. 

Bitlis’in görkemli zirvesi Süphan Dağı Mayıs ayında karla güzelleşti Bitlis’in görkemli zirvesi Süphan Dağı Mayıs ayında karla güzelleşti

A W197208 02 Result

DAÇEV'in Rolü ve Gelecek Planları

DAÇEV kurucusu ve Düzenleme Komitesi Başkanı Hüseyin Tüzün, etkinliğin kökenlerine ve gelecek hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüzün, etkinliğin temellerinin 2000 yılında atıldığını ve her yıl Mayıs ayının ilk Pazar gününde düzenlendiğini belirtti. Ayrıca, gelecek yıllarda etkinliğin daha geniş kitlelere ulaşması ve doğaya olan duyarlılığın artırılması için çalışacaklarını ifade etti.

A W197208 05 Result

Knidoslulardan Günümüze

Tüzün, binlerce yıl çncesindeki bir olaya da atıfta bulunarak, '2000 yılında rahmetli Turgay Sönmez’in fikriydi bu yürüyüş olayı ve bizler tamam dedik. Yılda bir kere Mayıs ayının ilk Pazar gününde bu yürüyüşü yapma kararı aldık. Datçalıları bir araya getirelim, birlikte dostluk ve doğa yürüyüşünü yapalım. Hem birbirlerini daha yakından tanımış olsunlar hem sonunda da eğlenelim baharın tadını çıkaralım dedik. Böylece bu etkinliği başlattık ama bu arada aklımıza Knidosluların Perslere karşı kendilerini savunmak için Balıkaşıran’da kanal açarak iki denizi birbirine kavuşturma girişimi geldi. Biz de bunun üzerine madem onlar beceremedi, biz bu olaya bir gönderme yapalım Akdeniz’in suyunu alıp Gökova Körfezi’ndeki Gereme koyuna dökeriz ve böylece onların beceremediklerini biz yapmış oluruz, temsili olarak da iki suyu birleştirmiş oluruz dedik.' diye anlattı.

Datça'da batmak üzere olan bottaki düzensiz göçmenler kurtarıldı Datça'da batmak üzere olan bottaki düzensiz göçmenler kurtarıldı

Kaynak: İHA