Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında artış yaşanabileceğini belirten Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Kader, 'Yozgat genelinde 2024 yılında yaklaşık bine yakın riskli kene teması olduğunu tespit ettik. Ancak bu temasların hepsi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yol açmıyor' dedi.

'Çıplak Elle Kene Temasından Kaçının'

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının, hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve bölgede ölümcül seyredebilen ciddi bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kader, ilkbahar ve yaz aylarında bu hastalığın sıkça görülebildiğini söyledi. 'Yozgat genelinde 2024 yılında yaklaşık bine yakın riskli kene teması olduğunu tespit ettik. Ancak bu temasların hepsi, KKKA olacak anlamına gelmiyor. Önemli olan, kene teması sonrası kişilerin keneyi en kısa sürede vücutlarından uzaklaştırmalarıdır. Bunu yaparken çıplak elle değil, eldiven, bez parçası ya da poşetle keneyi vücutlarından uzaklaştırmaları gerekir. Eğer bunu yapamazlarsa, bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önemlidir. Ayrıca 10 gün boyunca enfeksiyon belirtileri açısından kendilerini gözlemlemelidirler ve düzenli aralıklarla sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar' dedi.

Kene vakaları hangi bölgelerde daha sık görülüyor? Kene vakaları hangi bölgelerde daha sık görülüyor?

'Kene Vücuttan Erken Uzaklaştırılmalı'

Prof. Dr. Kader, kırsal alanlarda keneden korunma yollarına da değindi. 'Kırsal kesimde çalışan veya pikniğe giden halkımız, uzun kollu ve açık renkli giysiler tercih etmeli. Pantolon paçalarını çoraplarının içine sokarak çalışmaları ve çizme giymeleri gerekir. İşten eve döndüklerinde ise vücutlarının her noktasını, özellikle koltuk altı, kasık bölgesi ve ense gibi alanları kene tutunması açısından kontrol etmelidirler. Çünkü kene ne kadar erken vücuttan uzaklaştırılırsa, risk o kadar azalır. Ayrıca, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları da önemlidir' diye konuştu.

Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme için 10 öneri Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme için 10 öneri

'Küçük Ama Tehlikeli'

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Mesut Güngördü, kene ısırması sonucu 10 gündür Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirterek, yaşadığı deneyimi paylaştı: 'Çekerek ilçesinde hayvancılıkla uğraşırken koluma kene yapıştığını gördüm ve keneyi kolumdan kopardım. Başta önemsemedim ama eve gittiğimde ateş ve bulantı oldu. Sürekli eklem ağrısı çekiyordum, belden aşağısını hissedemiyordum. İlçe hastanesine gittim ama kene ısırığını söylemedim. Tedavi uyguladılar, eve gittiğimde şikayetler tekrarladı. Bu sefer kene ısırığını söyledim ve beni Yozgat’a sevk ettiler. Durumum çok kötüydü, üç gündür kendime gelemedim. Hayvancılıkla uğraşan arkadaşlara tavsiyem, çıplak elle keneyi çıkarmasınlar. Küçük görünüyor ama sıkıntısı büyük oluyor.'

Griple aynı belirtileri gösteriyor! Ölümcül KKKA virüsüne dikkat Griple aynı belirtileri gösteriyor! Ölümcül KKKA virüsüne dikkat

Kaynak: İHA