Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kira geliri beyanı için son günün 1 Nisan olduğunu hatırlattı. Özelmacıklı, "Mesken kira geliri elde edenlerin, 2023 yılı için istisna tutarı olan 21 bin TL'yi aşmaları durumunda beyanname vermeleri gerekiyor. Vergi kesintisine (tevkifata) tabi işyeri kira gelirlerinde ise, kira gelirlerinin brüt tutarının 2023 yılı için beyanname verme sınırı olan 150 bin TL'yi aşması halinde beyanname vermeleri gerekmektedir" dedi.

Türkiye'de 7 Milyon Mükellef Kira Geliri Elde Ediyor

Ülke genelinde 7 milyona yakın mükellefin kira geliri elde ettiğini belirten uzmanlar, 2023 yılına ait yıllık gelir vergisi beyanının ve ilk taksitlerinin ödenmesi için son tarihin 1 Nisan olduğunu hatırlattılar. Gayrimenkullerin kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirlerin gayrimenkul sermaye iradı olarak ifade edildiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Mesken kira geliri elde edenlerin, 2023 yılı için istisna tutarı olan 21 bin TL'yi aşmaları halinde beyanname vermeleri gerekiyor. Vergi kesintisine (tevkifata) tabi işyeri kira gelirlerinde ise, kira gelirlerinin brüt tutarının 2023 yılı için beyanname verme sınırı olan 150 bin TL'yi aşması halinde beyanname vermeleri gerekmektedir. Bir meskene birden fazla kişinin ortak olması halinde, şahıslardan her biri sadece kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmelidir" dedi.

Konut1

Seçilebilecek Gider Yöntemleri

Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde seçilebilecek gider yöntemleri hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, "Götürü gider yöntemi seçildiğinde, belge aranmaksızın kira gelirlerinden istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutarın yüzde 15'i götürü gider olarak hasılattan indirilebiliyor. Gerçek gider yönteminde ise, kira gelirinden Gelir Vergisi Kanunu'nda belirtilen giderler indirilebiliyor. Ancak, bu giderlerin vergiden istisna edilen tutara isabet eden kısmı indirilemez. İndirim konusu yapılan giderlerin belgelendirilmesi zorunlu olup, bu belgelerin 5 yıl süresince saklanması gerekmektedir. Örneğin sahip oldukları konutları kiraya verenlerin gerçek gider yöntemini seçmesi durumunda, oturdukları konut veya lojman için ödedikleri kira bedelini gider olarak düşebileceklerdir" şeklinde konuştu.

Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak

1 Nisan Son Tarih

2023 takvim yılına ait gelir vergisi beyannamesinin 31 Mart tarihinde hafta sonuna rastlaması nedeniyle 1 Nisan tarihine kadar verilebileceğini belirten Özelmacıklı, "Kira gelirine ilişkin beyannamenin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu Hazır Beyan Sistemi üzerinden hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde verilmesi mümkün. Hazır Beyan Sistemi'nde, kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda beyanname verilmiş sayılır. Sisteme hazirbeyan.gib.gov.tr adresinden ve Dijital Vergi Dairesi'nden giriş yapılabilir. Hesaplanan gelir vergisinin birinci taksiti, damga vergisi ile birlikte 1 Nisan 2024, ikinci taksiti ise 31 Temmuz 2024 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Kira gelir vergisinin zamanında ödenmemesi veya beyanname verilmemesi durumlarında cezai işlemler uygulanabiliyor. Bu ceza miktarı, kira bedelinin yüzde 5'ine kadar değişebiliyor ve kişi istisna tutarından da yararlanamıyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA