Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasını önlemek amacıyla başlatılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Şimşek, bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergide gönüllü uyumu artırma çabalarının devam ettiğini belirtti.

Denetim ve Uyum Çalışmaları:

Bakan Şimşek, geçen yıl yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar elde edildiğini ve mükelleflerin beyan dışı bıraktıkları gelirleri beyan etmelerinin sağlandığını ifade etti. Kamu kaynaklarından elde edilen verilerle yapılan kontroller sayesinde, vergi beyanında bulunması gereken mükelleflerin tespit edildiğini söyledi. Vergi uyumunu artırmak için yasal işlemler öncesinde mükelleflere kısa mesaj hatırlatmaları yapıldığını ve 200 bin mükellefe kısa mesaj gönderildiğini açıkladı.

Banka faizleri düştü: 100 bin TL'ye ne kadar getiri? Banka faizleri düştü: 100 bin TL'ye ne kadar getiri?

Marmaris Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor Marmaris Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor

Kira Geliri Beyanname Alımları:

Bakan Şimşek, kira gelirlerine yönelik çalışmaların 2023 yılında 1 milyon 719 bin 315 beyanname alınarak olumlu sonuçlandığını belirtti. 2024 yılında da kira geliri denetimlerinin daha da geliştirilerek devam edeceğini vurgulayarak, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin bu çalışmalara dahil edildiğini ifade etti.

Konut (2)

Elektronik Beyan Sistemi ve Kolaylık:

Kira geliri beyannamelerinin vergi dairesine gitmeden elektronik ortamda Hazır Beyan Sistemi kullanılarak verilebildiğini hatırlatan Şimşek, 2023 yılında 1 milyon 578 bin 932 mükellefin bu sistemi kullandığını söyledi. Mükellefleri, 2023 yılı kira gelirlerini elektronik ortamda kolayca beyan etmeye davet eden Şimşek, bu kolaylıklardan yararlanarak gerçek kira bedellerini mart ayında beyan etmelerini istedi.

2000 sonrası sigortalılara yeni reform: Erken emeklilik ve ikinci maaş geliyor! 2000 sonrası sigortalılara yeni reform: Erken emeklilik ve ikinci maaş geliyor!

2024 Yılı Kira Denetimleri:

Bakan Şimşek, 2024 yılında yapılacak kira denetimlerinin kapsamlı ve tüm ülke çapında gerçekleştirileceğini belirterek, vatandaşların bu denetimlere destek vermelerini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi