Ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan anlaşmazlık mahkemeye taşındı, ve alınan karar emsal niteliğinde oldu. Ev sahibi, yeni bir ev satın alarak kiracısına ihtar gönderdi ve mevcut kira bedelini 24 bin TL'ye çıkarmak istedi. Ancak kiracı, bu yüksek miktarı ödemeyi reddedince, ev sahibi dava açtı.

Ev sahibinin avukatı Gizem Gonce, müvekkilinin yeni ev satın aldığını ve mevcut kiracıya, eski kira sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte yeni kira bedelinin belirleneceği şeklinde talepte bulunduğunu açıkladı. Kiracı, 4 bin 500 TL olan mevcut kira bedelini ödemeye devam ederken, ev sahibi 24 bin TL bandında yeni bir kira talebinde bulundu. Kiracının bu miktarı kabul etmemesi üzerine konu mahkemeye taşındı.

Borsa İstanbul'da hisse senetleri haftalık bazda arttı Borsa İstanbul'da hisse senetleri haftalık bazda arttı

Gizem Gonce, müvekkilinin kira artış davası açtığını belirtti. Kira sözleşmesinin 10 yılı aşkın bir süre geçmiş olduğu gerekçesiyle ev sahibinin bu yolu izlediğini ifade etti. Kira sözleşmelerinde 5 yılı aşan durumlarda ev sahibinin kira artış davası açma hakkı bulunuyor.

Mahkeme, kira artışının belirlenmesinde bölgenin sosyal ve ekonomik durumunu, yakınlarda bulunan tesisleri ve işlekliği dikkate aldı. Talep edilen kira oranının uygun bulunmasıyla birlikte mahkeme, kira artışına onay verdi.

Avukat Gizem Gonce, mahkemenin aldığı kararda ev sahiplerini sevindirecek bir diğer hususun, dava açıldığı tarihten itibaren kiranın artırılmasına karar verilmesi olduğunu vurguladı. Bu sayede, geçmiş ayların düşük kira bedellerinin talep edilebileceğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi