Kilis’te yaşanan ve toplumun büyük yankı uyandıran Gina Mercimek cinayeti davasında son karar verildi. 9 yaşındaki Gina Mercimek’in kaybolmasının ardından yaşanan cinsel istismar ve öldürme olayıyla ilgili olarak görülen davada mahkeme, sanıklara yöneltilen suçlamaları değerlendirdi ve kararını açıkladı.

Duruşmada, Gina Mercimek’in avukatı ve ailesinin yanı sıra sanıkların avukatları ve vatandaşlar da yer aldı. Ailenin gönüllü avukatı Sümeyye Gökçe, sanıkların sürekli birbirlerini suçladıklarını ve pişmanlık göstermediklerini belirterek, suçlamaların kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Sanıklardan Hüseyin Boğuç, önceki ifadesine katıldığını belirterek tahliye talep ederken, diğer sanık Azittin Altınöz ise mütalaayı kabul etmediğini ve tahliye talebinde bulundu.

Gina Mercimek Davasında Karar Açıklandı

Eğirdir Gölü'nde Neden El Bombası Var? İşte Detaylar Eğirdir Gölü'nde Neden El Bombası Var? İşte Detaylar

Ağır Cezalar Verildi

Mahkeme, tutuklu sanık Hüseyin Boğuç’a "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "cinsel istismar" suçundan 30 yıl, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 12 yıl olmak üzere toplamda müebbet ve 42 yıl hapis cezası verirken, diğer sanık Azittin Altınöz ise beraat kararıyla serbest bırakıldı.

Olayın Detayları

Kilis’te yaşayan 9 yaşındaki Gina Mercimek, 4 Nisan 2023 tarihinde okuldan çıktıktan sonra kaybolmuştu. Cesedi, bir süre sonra Hüseyin Boğuç’a ait evin bahçesindeki su kuyusunda bulunmuştu. Olayın ardından gözaltına alınan Hüseyin Boğuç ve Azittin Altınöz, cinayetle suçlanarak tutuklanmıştı. Suçlamalar arasında kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, cinsel istismar ve kasten öldürme gibi ağır suçlar yer almıştı.

Kaynak: İHA