Milli Gazete'nin Haberine Göre; Pazarlarda ve sokaklarda yerini alan kestane satıcıları, kışın vazgeçilmezi olan kestanelerin bu yılki fiyat artışıyla dikkat çekiyor.

Fiyatlar Uçtu: Geçen Yıl 70 Lira, Bu Yıl 250 Lira!

Kış aylarının lezzetli atıştırmalığı kestanelerin kilogram fiyatı, geçen yılki 70 lira seviyesinden bu yıl itibariyle yüzde 300'lük bir artışla 250 liraya kadar çıktı.

kkestane

Rekolte Düşüklüğü ve Yüksek Enflasyon Etkisiyle Fiyatlar Arttı

Kestane fiyatlarındaki bu drastik artışın arkasında, rekolte düşüklüğü ve yüksek enflasyonun etkisi olduğu belirtiliyor. Esnaflar, verim azlığının fiyatları artırdığını vurguluyor.

Pişmiş kestane fiyatları cepleri yaktı Pişmiş kestane fiyatları cepleri yaktı

Esnaf Uyarıyor: Kestaneyi Doğru Pişirin!

Sakarya'da esnaflık yapan İshak Onbaşıoğlu, kestanenin kilosunun 200 lira olduğunu ve fiyatların boyutlara göre değiştiğini belirtiyor. Ayrıca, kestaneyi tavada veya sobada pişirmeyi tavsiye ederek, 15 dakika yüksek ateşte pişirme önerisinde bulunuyor.

G48 D Zsf D A Sg4 G8 Ssg T3 O4B3S I8084Z Kgwt7H77H0

Vatandaşlar Fiyat Artışına Tepkili

Mersin'de Engelsiz Biberiye Tarlası Projesi! 100 fidan toprakla buluştu Mersin'de Engelsiz Biberiye Tarlası Projesi! 100 fidan toprakla buluştu

Ses getiren fiyat artışı, vatandaşları da etkiliyor. Fiyatların çok yüksek olduğunu belirten esnaf Sinan Karaoğlu, geçen yıla göre fiyatlarda yüzde yüz fark olduğunu ifade ediyor.

Vatandaşlar Düşük Satışlar ve Yüksek Fiyatlardan Şikayetçi

Kestaneyi seven bir vatandaş, fiyatın pahalı olmasına rağmen yine de alacağını ifade ederken, bir başka vatandaş ise fiyatların yüksekliği nedeniyle doya doya kestane yiyemediklerini belirtiyor. Ekonomik zorluklar içinde olan vatandaşlar, kestane fiyatlarının yüksekliği nedeniyle alım güçlerinin düşük olduğunu dile getiriyor.

Özlem Cömert, kestane fiyatlarının ekonomik durumu zorlayacak kadar yüksek olduğunu söyleyerek, "Bu ay hakkımızı kestaneden yana kullandık. Bir sonraki maaşımızı belki muzdan, elmadan yana kullanırız" diyor.

kestane-cesitleri-misbell

Kaynak: Haber Merkezi