Antalya Bilim Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencileri, Kepez Belediyesi Antalya Bilim Merkezi’nde ilk kez arduino eğitimi aldı. Bu eğitim, sadece ilköğretim öğrencilerine değil, aynı zamanda üniversite ve doktora öğrencilerine de sunulan imkanları gösteriyor.

Eğitim ve İncelemeler

Merkezin AR-GE bölümünde proje geliştirme olanakları sunulurken, atölyelerde de temel eğitimler veriliyor. Bu kapsamda, Antalya Bilim Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü 1. sınıf öğrencileri, temel arduino eğitimi aldı. Öğretim görevlisi Mehmet Ümit Ak, 65 öğrencisinin en az 55’inin ilk kez bilim merkezinde arduino gördüğünü belirtti.

Geleceğe Yön Verme

Aralık 2023 Xbox Game Pass oyunları Aralık 2023 Xbox Game Pass oyunları

Merkezin robotik kodlama atölyesi sorumlusu Elektrik Elektronik Mühendisi Murat Bahar, gömülü sistemler arduino başlangıç eğitimini uygulamalı olarak sundu. Bahar, üniversitelilerin gelecekteki projelerine yön vermelerinde güçlü temeller sağlamaya çalıştığını belirtti.

Önemli İmkanlar

Bilgisayar donanımı dersinde her öğrencinin arduino projesi yapması gerektiğini belirten Ak, buradaki eğitimi okulda geliştireceklerini söyledi. İkinci sınıfta daha gelişmiş sistemlere geçeceklerini belirten Ak, “Yazılımı gerçek hayatta nasıl harekete geçirebilirim, yazılım ne işe yarıyor cevaplarını bilmeden hiçbir şey yapamazlar. Yazılım-donanım ikilisini bilmeleri lazım. Bu sınıftan 55’i daha önce arduino görmemişti. Bu konuda Antalya Bilim Merkezi çok önemli imkan sağlıyor. Programcılığın temeli buradan atılıyor, iş buradan başlıyor” dedi.

Kaynak: Kepez Belediyesi/ Bülten