Kenya’da vergi artışını içeren yasa tasarısına karşı gerçekleştirilen protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 22’e yükseldi. Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Roseline Odede, protestolarda 19’u başkent Nairobi’de olmak üzere toplam 22 kişinin hayatını kaybettiğini ve 300 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kenya Tabipler Birliği Başkanı Simon Kigondu ise protestolarda en az 13 kişinin öldüğünü belirtti. Nairobi’deki göstericiler, yasa tasarısının parlamentoda kabul edilmesinden kısa bir süre sonra polis engelini aşarak binayı bastı ve binanın bir kısmını ateşe verdi. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve gerçek mermi kullandı1. En az 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Göstericiler ayrıca Nairobi Valisi Johnson Sakaja’nın ofisinin bulunduğu belediye binasını da ateşe verdi.

Hindistan'da Bir Adam Kendisine Saldıran Yılanı Isırarak Öldürdü Hindistan'da Bir Adam Kendisine Saldıran Yılanı Isırarak Öldürdü

Hükümetin Tavrı

Kenya hükümeti, halkın tepkileri üzerine yasa tasarısında bazı değişiklikler yapıldığını duyurdu. Ancak, Kenya Devlet Başkanı William Ruto, dış borçlanmaya olan bağımlılığı azaltmak için vergi artışlarının gerekli olduğunu savunuyor. Kenya Maliye Bakanı Njuguna Ndung, yasa tasarısıyla ekonominin canlandırılmasını ve ek gelir elde edilmesini hedeflediklerini ifade ediyor.

Kaynak: İHA