Ambulans Ekibine Saldıran Jandarma Uzman Çavuş Açığa Alındı Ambulans Ekibine Saldıran Jandarma Uzman Çavuş Açığa Alındı

Kazakistan'ın kuzey, batı ve doğu bölgelerinde baharın gelmesiyle birlikte eriyen karlar, Aktöbe ve Kostanay şehirlerinde sele neden oldu. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı'nın verilerine göre, selin etkilediği bu şehirlerde nehirlerin taşması sonucu bazı yerleşim yerleri sular altında kaldı.

Kazakistan'da sel felaketi: Binlerce kişi tahliye edildi

Binlerce bölge sakini, evlerini boşaltmak zorunda kaldı ve askeri helikopterler ile hızlı botlar yardımıyla güvenli yerlere tahliye edildi. Aktöbe'de 21 Mart'tan bu yana en az 500 bin metreküp su pompalandığı ve 50 binden fazla kum torbası yerleştirildiği belirtildi.

Selden etkilenen Aktöbe Havaalanı'nda su pompalama çalışmalarının tamamlandığı ve su basan yerlerde mahsur kalan yüzlerce evcil hayvanın da güvenli yerlere götürüldüğü ifade edildi.

Kazakistan'da sel felaketi: Binlerce kişi tahliye edildi

Kostanay şehrindeki tahliye görüntülerinde, bölge halkının tamamen su altında kalan evlerin çatısında yardım beklediği görüldü. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı ve Kazakistan ordusuna ait helikopterlerin, yüzlerce kişiyi evlerin çatılarından alarak güvenli yerlere taşıdığı belirtildi.

Kostanay bölgesinde sular altında kalan köylerde kurtarılan toplam 150 kişinin, Arkalık şehrinde oluşturulan geçici barınaklara ulaştırıldığı paylaşıldı.

Kaynak: İHA