New York'un Güvenli Bölgesinde Genç Kadın Göğsünden Bıçaklandı New York'un Güvenli Bölgesinde Genç Kadın Göğsünden Bıçaklandı

Katar, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması ve İsrail'le esir değişimine ilişkin son önerisi üzerinde çalışmalarını sürdüren Hamas'ı açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Arabulucular, İsrail işgaliyle ateşkes ve esir değişimi anlaşmasına ilişkin son öneriye Hamas'tan henüz bir yanıt almadı." dedi. Ensari, Hamas'ın teklifi hâlâ incelemekte olduğunu ifade etti.

Arabuluculuk Çabaları Devam Ediyor

Ensari, Katar'ın Mısır ve ABD ile birlikte yürüttüğü arabuluculuk çabalarının devam ettiğini belirtti. "Özellikle mevcut müzakere durumunun hassasiyeti göz önüne alındığında, medyadaki yanlış haberlere kulak asmamak ve resmi kaynaklar dışında güvenilir olmayan medya haberlerini dikkate almamak gerekir." diye ekledi.

Biden'ın Ateşkes Önerisi

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta yaptığı bir konuşmada, İsrail'in yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. Ancak İsrail Başbakanı Netanyahu, "belirlenen hedefler" gerçekleşene kadar savaşa devam edeceklerini açıklamıştı. Hamas ise Biden'ın açıklamasının ardından olumlu bir yanıt vermiş ve kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir takasıyla ilgili önerilere olumlu baktıklarını ifade etmişti.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, 5 Haziran'da yaptığı bir açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi ve esir takasını esas alan her türlü anlaşmaya olumlu ve ciddi yaklaşacaklarını belirtmişti.

Kaynak: Haber Merkezi