Toplumsal Araştırmalar Merkezi 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde, 60 bilim insanı tarafından 43 bildiri sunuldu. 50’ye yakın dinleyicinin çevirim içi ve fiziki olarak katıldığı kongrede Türkçe ve İngilizce bildiriler aktarıldı. Kaş Kültür Evi Sinema Salonu’nda 20 Mayıs günü açılış konuşmaları ve müzik dinletisi ile başlayan kongre, bilimsel bildirilerin sunumuyla devam etti. 5-6 kişilik gruplar halinde düzenlen oturumlarda bilim insanları bildirilerini sunarak görüş alışverişinde bulundu.

 

“SOSYAL BİLİMLER DERGİSİ KURDUK”

    Kongre Başkanı ve TAM Genel Direktör Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin 2022 yılının başında tüm toplumsal meseleleri analiz etmek, anlamak ve anlatmak amacıyla bir grup akademisyen tarafından hukuki olarak dernek statüsünde kurulduğunu bildirdi. Yılmaz, çok kısa sürede TAM Akademi adıyla uluslararası hakemli bir sosyal bilimler dergisi kurduklarını belirterek, “İlk sayısı Mayıs ayı sonunda yayınlanacak e-dergimiz sosyal bilimlerin her alanında bilimsel çalışmalara yer verecek. Aynı zamanda Türkçe’nin bilim dili olmasına katkı sunmak amacıyla kurulan dergimizin yayın dili Türkçe ve İngilizce olacak” diye konuştu. TAM olarak amaçlanan doğrultuda her yıl sosyal bilimler kongreleri düzenlemek istediklerini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, “Bu misyonumuzu ülkemizin cennet köşelerinden birinde Antalya’nın Kaş ilçesinde hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

“YENİ BİR TURİZM TÜRÜ”

Kongre Başkan Yardımcısı TAM Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Dr. Mustafa Gökmen ise, “Düşünce kuruluşumuzun ilk uluslararası bilimsel kongresini doğduğum coğrafyada gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Antalya’nın göz bebeği, turizm kenti Kaş’ı bu etkinliğimizle yeni bir turizm türüyle tanıştırıyoruz. Dünyada turizmin yılın 12 ayına yayılması konseptine uygun olarak uygulanan Kongre Turizmi için ilk tohumu TAM olarak Kaş’a atmış bulunuyoruz” diye konuştu.

 

“TURİZM HAREKETLİLİĞİ YAŞANABİLECEK”

Kongre Turizmi sayesinde ölü sezonda bile Kaş’ta turizm hareketliliği yaşanabileceğini ifade eden Mustafa Gökmen, “Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’a, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren’e Kongremize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda kongremizin daha geniş katılımla büyüyerek Kaş’ın yeni bir markası olmasını temenni ediyorum” dedi.

 HABER: NİZAMETTİN ÖZMEN

 

 

Editör: TE Bilisim