Düzce'de Müzeler Haftası Antik Tiyatro'da Kutlandı! Düzce'de Müzeler Haftası Antik Tiyatro'da Kutlandı!

Kars'ta, Tarık Akan ve Şerif Sezer'in unutulmaz performans sergilediği ''Deli Deli Olma'' filmine mekân olan tarihi değirmen, günümüzde kafe olarak hizmet vererek vatandaşların ilgisini çekiyor.

A W202489 04

Değirmenin Dönüşüm Süreci

Volkan Demiral, tarihi değirmenin uzun yıllardır hizmet verdiğini belirterek, "Dedelerimiz tarafından uzun yıllar boyunca kullanılan değirmen, zamanla işlevselliğini yitirdi. Biz de bu tarihi yapıyı müzeye dönüştürme çabalarımız sürerken, yanına bir kafe açarak mekâna yeni bir soluk getirdik. Geniş alana sahip olan bu bölgede, tarihi zirai ve tarımsal aletleri sergiliyoruz. Ayrıca, ''Deli Deli Olma'' filminde kullanılan özel malzemeleri de burada bulunduruyoruz. Ziyaretçilerimizi kafe bölümünde ağırlarken, aynı zamanda onları geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyoruz" dedi.

A W202489 02

Geleneksel ve Modernin Buluşması

Demiral ailesi tarafından 5 kuşaktır hizmet veren değirmen, teknolojiye yenik düşerken bir kısmı ise modern bir kafeye dönüştürüldü. Kafe alanında, tarihi kağnı, körük, taş öğütücü gibi zirai ve tarımsal aletler sergileniyor. Mekân, ziyaretçilerine açık hava müzesi deneyimi sunuyor.

A W202489 01

Kaynak: İHA