Son zamanlarda yaşanan büyük depremler, birçok kişinin oturdukları binaların dayanıklılığı konusundaki endişelerini artırdı. Bu endişeleri gidermek için yapılan bina dayanıklılık testlerinden biri de "Karot Testi" olarak adlandırılmaktadır.

Karot Testi Nedir?

Karot, havuç anlamına gelir ancak inşaat sektöründe, beton delme işlemine verilen bir isimdir. Karot makineleri, çeşitli delme çaplarına uygun uçlar takılarak kullanılabilen ve betonu zarar vermeden delme özelliğine sahip makinelerdir. Bu makineler, bina dayanıklılık testleri için kullanılarak beton numuneleri alır.

Film Gibi Olay: 6 Yaşında *len Çocuğun 30 Yıl Sonra Çocuğu Oldu! Film Gibi Olay: 6 Yaşında *len Çocuğun 30 Yıl Sonra Çocuğu Oldu!

Karot Testi Nasıl Yapılır?

Bina dayanıklılık testi için görevli yapı uzmanları, binalardan silindir şeklinde zarar vermeden delinen beton numuneleri alırlar. Alınan numuneler, yapı ve zemin laboratuvarlarında basınca tabi tutularak test edilir. Bu test, binanın dayanıklılığını değerlendirmek için önemli bir adımdır.

Karot Testi ve Zarar Verme İddiaları

Uzmanlara göre, karot testi binaya zarar vermez. Betonarme binaların deprem performansını belirlemede kullanılan bu test, güncel deprem yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştirildiğinde, mevcut yapıyı zayıflatıcı bir etkiye sahip değildir. Numuneler alındıktan sonra açılan boşluklar özel harç malzemesi ile hemen doldurulur.

Karot Testii

Bina Dayanıklılık Testinin Faydaları

Karot raporu almanın faydaları şunlardır:

  • Deprem riski olduğu düşünülen binalarda gerçek durumu kanıtlamak,
  • Yeni yapılan veya riskli olduğu düşünülen her yapının güvenirliliğini test etmek,
  • Beton ve diğer yapı malzemelerinin testini sağlamak.
Kaynak: Haber Merkezi