Antalya’da iddiaya göre Baran Dalga isimli bir şahıs, sosyal medya hesapları üzerinden sahte arsa satışı yaparak birçok kişiyi dolandırdı. ¨Antalya Güzeloba’da tek tapu arsa¨ başlığıyla bölgenin harita görselini paylaşarak sosyal medya hesabı üzerinden ava çıkan Baran Dalga, tuzağına daha fazla kişi çekebilmek için MEB’in (Milli Eğitim Bakanlığı) adını ve görselini kullanarak güven kazanmaya çalıştı. Dalga, alıcılara kendisini MEB personeli olarak tanıttı. Değeri 5 milyondan fazla olan arsayı yarı fiyatından ilana koyarak çok fazla kişiyi ilana çekmeyi başaran Dalga, mağdurlardan aldığı kaporadan sonra kayıplara karıştı.

¨MEB DETAYI GÜVEN VERDݨ

Antalya’nın en değerli bölgelerinden biri olan Güzeloba’da 493 metrekarelik alanı 3 milyon 400 yüz bin TL’ye satışa çıkaran dolandırıcının tuzağına düştüğünü iddia eden S.H. ¨Sosyal medyada satılık ilanını görünce dolandırıcılık şüphesi uyanmadı içimde. İletişime geçtiğimizde hem MEB’te yüksek bir makamda görev aldığını söylemişti hem de tüm hesaplarında MEB görseli vardı. Birçok insan sadece bu görsellere bile inanarak hareket edebilir. Bunu güven kazanmak içi yaptı. Fark ettiğimde iş işten geçmişti. Bu durumda insanları dolandırmakla kalmıyor, MEB’in adını kullanarak bir kurumun imajını zedeliyor¨ dedi.

Antalya’da Nişanlı Çiftin Evinde Yangın! Antalya’da Nişanlı Çiftin Evinde Yangın!

MİLYONLUK ARAZİNİN KAPORASI 10 BİN TL

Milyonlarca lira değere sahip olan bölgeyi yarı fiyattan sahte ilanla satışa çıkaran dolandırıcıya parasını kaptırdığını belirten S.H. ¨O bölgenin asıl değeri ilanda verdiği rakamdan çok daha fazla. Bu fırsat düşünmeden hareket ettirdi. Kendisiyle iletişime geçtim. Güven kazanmak için bana kimlik fotoğrafını attı. Kimlikte Baran Dalga yazıyor ama isminin o olduğundan bile emin değilim. Tapu ve e devlet görselleri atarak arsa sahibi olduğuna inandırdı. Maddi problemler nedeniyle arsayı çok düşük fiyattan satmak zorunda olduğunu, çok fazla kişini satın almak istediğini söyledi. Ciddi alıcı olduğumu söylediğimde 10 bin TL kapora istedi, ben de verdim. Parayı verdikten sonra bir daha da ulaşamadım. Bu şekilde birçok kişiyi dolandırdı¨ diyerek yaşadığı durumu aktardı. İddiaların odağındaki Baran Dalgın’ın mağdurlarla iletişim sağladığı irtibat numarasının aramalara karşı kısıtlandığı, sadece internet bağlantısı üzerinden iletişim sağlandığı öğrenildi.

GERÇEKTEN MEB’DE BÖYLE BİRİ VAR MI?

S.H. dolandırıcı hakkında adli makamlara ve kolluk kuvvetlerine başvuracağını kaydetti. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de çağrı yapan S.H. “Bu şahıs hakkında harekete geçilmesi kurumun saygınlığı için son derece önemli. Ben MEB logosunu görüp adını duyduğumda güvendim. Gerçekten o kurumda böyle biri varsa o kişinin orada yeri olmamalı. Yok eğer orada çalışmıyorsa yetkililer de harekete geçmeli” dedi.

Muhabir: Kamer Durdu