Naci Görür'den Belediye Başkanlarına Deprem Uyarısı Naci Görür'den Belediye Başkanlarına Deprem Uyarısı

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yer alan ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya, çevreye gelişigüzel dökülen moloz ve çöpler nedeniyle doğal güzelliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Vadilere rastgele atılan molozlar ve çöpler, özellikle vadide yürüyüş yapan ve Kapadokya’yı sıcak hava balonlarından izleyen yerli ve yabancı turistler için hoş olmayan bir görüntü oluşturuyor.

Kapadokya’nın doğal güzelliği çöp ve molozlarla gölgeleniyor

Turizmciler, Kapadokya Alan Başkanlığı’nın balon uçuşlarından ATV, at ve safari, yürüyüş parkurları gibi birçok konuda ciddi yaptırımlar uyguladığını, ancak peribacaları arasına ve vadilere dökülen çöp ve molozlara karşı sessiz kaldığını belirtiyor. Turizmci Yavuz Ayhan, Kapadokya’ya gelen turistlerin en büyük şikayetinin çevreye atılan çöpler olduğunu ifade ediyor.

Ayhan, 'Kapadokya Alan Başkanlığı, binaların üzerine yapılan sundurma çatı gibi olaylara müdahale ediyor ancak Kapadokya’nın doğal bölgesine atılan çöplerle ilgili neden hiçbir şey yapmıyorlar, neden tedbir almıyorlar?' diye soruyor. Ayhan, Kapadokya’nın doğal güzelliklerinin, dünya mirası olan bu doğal vadilere atılan çöplerle yok edildiğini belirtiyor.

Kapadokya’nın doğal güzelliği çöp ve molozlarla gölgeleniyor

Kapadokya, dünya mirası ve milli park olan bir bölge. Ancak, Ayhan’ın belirttiği gibi, en az 50 kilometre alan içerisinde bir tane sigara izmariti bile atılmaması gerekirken, traktörler ve kamyonlarla vadilere çöp atılıyor. Bu durum, sadece balona binmek ve Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerini fotoğraflamak için gelen misafirlerin deneyimini olumsuz etkiliyor.

Kaynak: İHA