ABD'de 1.3 milyar dolarlık Powerball ikramiyesini kazanan kişinin kanser hastası bir göçmen olduğu duyuruldu. Kazanan, Laoslu bir göçmen olan Portland'lı Cheng "Charlie" Saephan, son kemoterapi tedavisini geçen hafta gördü ve şimdi yeni bir hayata başlıyor.

46 yaşındaki Cheng "Charlie" Saephan, ikramiyenin vergilerden sonra yaklaşık 422 milyon dolarlık kısmını eşi Duanpen Saephan ve bilet almak için 100 dolar katkıda bulunan bir arkadaşıyla paylaşacak. Oregon Piyangosu'nun basın toplantısında Saephan, "Piyango ve bana bahşedilenler için minnettarım. Hayatım değişecek. Ailemin ihtiyaçlarını karşılayabileceğim. Kendime iyi bir doktor bulacağım," şeklinde konuştu.

İlk İş Olarak Ev Alacak

Saephan, büyük ödülü kazandığını öğrendiğinde, eşini aradığını ve "İşe gidiyorum" diyen eşine artık gitmesine gerek olmadığını söylediğini belirtti. Saephan, "İlk olarak Oregon'da ailem için bir ev satın almak istiyorum," dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Helikopteri Zorunlu İniş Yaptı Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Helikopteri Zorunlu İniş Yaptı

İkramiyenin Büyüklüğü

Oregon Piyango Direktörü Mike Wells, bu kazancın Oregon Piyangosu için eşi benzeri görülmemiş olduğunu belirtti. Kazanan kişi, 30 yıl boyunca ödenen bir yıllık ödeme yerine toplu bir meblağ almayı tercih ederse, ikramiyenin vergiler öncesi nakit değeri 621 milyon dolar olarak açıklandı. Bu ödül federal vergilere ve Oregon'daki eyalet vergilerine tabi tutuluyor.

İkramiyenin Tarihsel Anlamı

Oregon Piyangosu'na göre, 1.3 milyar dolarlık ödül, tarihteki en büyük dördüncü Powerball ikramiyesi ve ABD ikramiye oyunları arasında sekizinci en büyük ikramiye. ABD'de kazanılan en büyük piyango ikramiyesi ise 2022'de Kaliforniya'da 2.4 milyar dolardı.

Anonimlik Hakkı ve Süreç

Oregon yasalarına göre, istisnalar dışında piyango oyuncuları anonim kalamaz ve büyük ödülü almak için bir yıllık süreye sahiptir. Saephan ve ailesi için bu ikramiye yeni bir başlangıcı simgeliyor.

Kaynak: Haber Merkezi