Kanada'da Sih ayrılıkçı örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın 18 Haziran 2023'te öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma yeni gelişmelerle devam ediyor.

Kanada polisi, Nijjar'ın suikastıyla bağlantılı olduğu düşünülen suikast timinden üç kişiyi gözaltına aldığını duyurdu. Polis yetkilileri, bu kişilerin Hindistan hükümetiyle bir bağlantısının olup olmadığını araştırıyor.

Gözaltına alınanların isimleri Kamalpreet Singh (28), Karanpreet Singh (22) ve Karan Brar (22) olarak açıklandı. Şüpheliler, birinci derece cinayet ve komplo suçlamalarıyla karşı karşıya. Kanada polisi, gözaltına alınanların görev dağılımını da açıkladı: birinin şoför, birinin gözcü, diğerinin de tetikçi olduğu belirtildi.

Nijjar Suikastı ve Ardından Gelen Diplomatik Kriz

Kanada'da bir Sih tapınağının önünde 18 Haziran 2023'te öldürülen Hardeep Singh Nijjar, Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideriydi ve aynı zamanda Kanada vatandaşıydı. Nijjar, British Columbia eyaletine bağlı Surrey şehrinde bir tapınağın önünde aracında maskeli kişilerce vurularak öldürülmüştü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Eylül ayında yaptığı açıklamada, Nijjar'ın öldürülmesinin arkasında Hindistan hükümetinin olabileceğini ifade etmiş ve bu açıklama iki ülke arasında diplomatik bir krize yol açmıştı. Trudeau'nun iddiaları üzerine, Kanada Hindistanlı diplomat Pavan Kumar Rai'yi sınır dışı etti. Hindistan ise bu suçlamaları reddederek, üst düzey Kanadalı bir diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Daha sonra, Hindistan Kanada vatandaşlarına vize işlemlerini askıya alırken, Kanada da Hindistan'dan 41 diplomatını geri çekti.

Nijjar'ın Arka Planı ve Halistan Hareketi

Hardeep Singh Nijjar, Hindistan'dan bağımsız bir Sih devleti olarak Halistan'ın kurulmasını destekleyen bir figürdü ve Hindistan'da terörist listesine eklenmişti. Nijjar, 2022'de Hindistan'ın Jalandhar şehrinde bir Hindu din adamını öldürmekten de aranıyordu.

İsrail Mülteci Kampına Havadan Saldırdı İsrail Mülteci Kampına Havadan Saldırdı

Halistan Kurtuluş Gücü (KLF), 1987 yılından bu yana Hindistan'da askeri ve diplomatik hedeflere yönelik saldırılarıyla tanınan bir ayrılıkçı örgüttür. Nijjar'ın suikastı ve ardından gelişen olaylar, Kanada-Hindistan ilişkilerini ciddi bir diplomatik krize sürükledi.

Kaynak: İHA