İzmir'de maddi zorluk çeken vatandaşlara yüksek faizlerle para verip icra yoluyla borçlandırıp mağdur eden ve bu şekilde yaklaşık 12 milyon TL haksız kazanç elde eden kişilere karşı düzenlenen operasyonda, 19 şüpheli tutuklandı.

Kurtboğazı Barajı'nda Serinlemek İsteyen 3 Genç Boğularak Hayatını Kaybetti Kurtboğazı Barajı'nda Serinlemek İsteyen 3 Genç Boğularak Hayatını Kaybetti

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz salı günü dron destekli olarak gerçekleştirdiği büyük çaplı operasyonla tefecilere yönelik adımlar attı.

Tefecilere Karşı Dev Operasyon

Mali zorluk içindeki vatandaşlara yüksek faizle kredi veren ve ardından icra yoluyla borçlandırarak mağduriyet yaşatan 89 kişi belirlendi. Bu şüphelilerin ev ve iş yerlerine eş zamanlı baskınlar düzenlendi ve 40 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ise 3 tüfek, 2 tabanca, çok sayıda senet ve dijital materyaller ele geçirildi.

Kan Emicilerin Hareketleri Kamerada

Maddi sıkıntı içindeki vatandaşları kandırarak onları borçlandıran ve mağdur eden tefecilerin yöntemleri, icra müdürlüğü güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Görüntülerde, şüphelilerin vatandaşlarla buluşup onları kandırdığı ve birlikte hareket ettiği görülüyor.

Hukuki Süreç

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 40 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 11 kişi serbest bırakılırken, 10 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Tutuklanan 19 kişi ise cezaevine gönderildi. Bir şüphelinin yakalanma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Kaynak: İHA