CHP'den Canlı Hayvan İthalatına Sert Eleştiri CHP'den Canlı Hayvan İthalatına Sert Eleştiri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla gerçekleşecek olan toplantı, kamuoyuna Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'ni duyuracak. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 10.00'da başlayacak ve kamuda tasarruf tedbirlerinin genişletilmesine ilişkin detayları ele alacak.

Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genişletiliyor

Kamuda tasarruf tedbirleri genişletilerek A'dan Z'ye tüm harcamalar gözden geçirilecek. Kurumlar, bu tasarruf sürecine tamamen destek verecek ve önemli adımlar atacaklar.

"Bu İlk veya Son Değil"

Gelecek dönemde kamu maliyesine ilişkin çeşitli alanlarda adımlar atılacağını belirten Şimşek, kamuda tasarrufların önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

"Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız. Bu bir başlangıç olacak ancak son olmayacak. Benzer çalışmaları sıkı bir şekilde yürüterek, önümüzdeki dönemde de bu dezenflasyon programını güçlendirmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla programın etkinliği artarak devam edecek."

Belediyeler de Tasarrufa Dahil Edilecek

İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sefer Şener, tasarruf tedbirlerine ilişkin önlemleri açıkladı. Şener'e göre, sadece bakanlıklar ve bağlı kuruluşları değil, yerel yönetimlerin de tasarrufa katkı sağlamaları bekleniyor. Bu kapsamda belediyelerin, bütçede önemli bir yer tutan harcamalarını azaltmaları gerekecek.

Zorunlu İhtiyaçlar Dışında Harcamalara Kısıtlama

Sadece yüzde 65'i tamamlanmış olan yatırımlar tamamlanacak, zorunlu ihtiyaçlar dışında harcamalara izin verilmeyecek ve yeni yatırımlara başlanmayacak. Kamu kurumları, alınan tedbirlere uymadıkları takdirde uyarılacak. Bu tasarruf önlemleriyle birlikte bütçenin rahatlaması ve açığın azalması hedefleniyor.

Prof. Dr. Şener, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Yeni binaların, taşıt alımlarının ve personel alımlarının daha verimli alanlara yönlendirilmesi ve bütçeye uygun olarak yapılması önem kazanacak. Orta vadeli programdaki hedeflere ulaşmak için, bu yıl içinde yüz milyar lira tasarruf hedefleniyor; bu miktarın ilerleyen dönemlerde 100 milyar TL'ye çıkarılması planlanıyor."

Kaynak: Haber Merkezi