Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, kamuda tasarruf tedbirleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mol, “Kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil” dedi.

Antalya ve İlçeleri Su Kesintisi! 19 Mayıs 2024 Pazar Antalya ve İlçeleri Su Kesintisi! 19 Mayıs 2024 Pazar

Ekonomi Politikaları ve Kamu Kaynakları

Başkan Mol, iktidarların uyguladığı ekonomi politikalarıyla kamu kaynaklarını yağmaladığını ve yandaşlarına servet olarak aktardığını belirtti. Mol, “İktidarlar, bizlerden topladıkları vergileri, kamu işletmelerinin özelleştirilmesinden elde ettikleri gelirleri ve borç olarak aldıkları yabancı kaynakları yandaşlarına ucuz sermaye olarak aktardılar” dedi.

Kamusal Hizmet Hakkı ve Tasarruf Politikaları

Mol, “Kamunun yarattığı istihdam olanaklarını liyakatten uzak, mülakat adı altında yapılan sınavlarla emek hırsızlığına dönüştürerek yandaşlarına peşkeş çekerek dolduran iktidar, açıkladığı sözde tasarruf programıyla kamu emekçilerinin kazanılmış haklarına göz dikmektedir” dedi. Mol, eğer iktidar samimi ise mülakatı kaldırıp liyakati tesis etmeleri gerektiğini belirtti.

Kamu Hizmetinden Tasarruf Edilemez

Başkan Mol, “Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez” dedi. Mol, iktidarın uyguladığı ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığı döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastane; yolcu garantili hava limanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinden tasarruf yapılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Kamer Durdu