Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş ışınlarının etkisinin arttığını vurgulayan Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, güneşten korunmanın öneminin arttığı bu dönemde güneş gözlüğü seçiminin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, kalitesiz gözlüklerin zararlarına dikkat çekiyor. Hangi malzemeden yapıldığı ve içerdiği kimyasalların bilinmediği sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verebileceğini vurguluyor. Katarakt, genellikle 60'lı yaşlardan sonra ortaya çıksa da güneş gözlüğü kullanmayanlarda 40'lı yaşlarda dahi oluşabilir.

Kalitesiz Güneş Gözlüklerinin Zararları Nelerdir?

Ucuza alınan, kalitesiz cam veya plastikten yapılmış gözlüklerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirten Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, gözlük seçiminde öncelikle göz sağlığının düşünülmesi gerektiğini vurguluyor. Estetik amaçlı üretilen gözlüklerin, sağlık faktöründen önce tercih edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Regl Döneminde Nasıl Beslenmeli? Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı? İşte Detaylar Regl Döneminde Nasıl Beslenmeli? Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı? İşte Detaylar

Neden Güneş Gözlüğü Kullanmalıyız?

Ozon tabakasının incelmesi sonucunda, zararlı ultraviyole ışınlarının göze olumsuz etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanımının önemine değinen Op. Dr. Faruk Tabar, uygun güneş gözlüğü seçiminin uzun dönemde ciddi problemleri önleyebileceğini belirtiyor. Ayrıca, güneş gözlüğü kullanımının katarakt oluşumu riskini azaltabileceğini vurguluyor.

Güneş Gözlüğü Kullanmazsak Ne Olur?

Güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı olmayan kişilerin katarakt olma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Tabar, uzun süre güneş ışığına maruz kalanların göz sağlığı için güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemesi gerektiğini söylüyor. Güneş gözlüklerinin, göz sağlığını koruyucu bir sağlık aracı olarak kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Sahte Güneş Gözlüğü Alanlara Dikkat! Bu Sonuçlarla Karşılaşmak İstemeyeceksiniz Sahte Güneş Gözlüğü Alanlara Dikkat! Bu Sonuçlarla Karşılaşmak İstemeyeceksiniz

Kaynak: İHA