Mardin'in Nusaybin ilçesinde görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Abdurrahim Navat, yaptığı bir kalça çıkığı ameliyatıyla hastasının boyunun 6 santimetre uzadığını açıkladı. Navat, Nusaybin Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirdiği bu başarılı ameliyatla ilgili bilgi verdi. Hastanın yaşadığı boy uzamasının nadir görülen bir başarı olduğunu vurguladı.

Kalça Çıkığı Ameliyatıyla Boyu 6 Santimetre Uzadı (2) Result

22. Mersin Pediatri Günleri başladı 22. Mersin Pediatri Günleri başladı

Navat: 'Hastalarımızı Başka Şehirlere Göndermekten Kaçınıyoruz'

Opr. Dr. Abdurrahim Navat, yaptığı açıklamada, 'Daha önce hastalarımız Diyarbakır gibi illeri gönderiliyordu. Aldığım eğitimler sonucunda bu ameliyatları burada da yapacağımı düşündüm.' dedi. Navat, ilk olarak 10 yaşındaki bir çocuğa müdahale ettiklerini ve ardından ihmal edilmiş bir 27 yaşındaki hastaya benzer bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu tür operasyonların hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığını ve uzun süreli rahatlık sağladığını belirtti.

Kalça Çıkığı Ameliyatıyla Boyu 6 Santimetre Uzadı (3) Result

Hasta, Normal Yaşamına Dönüyor

Navat'ın yaptığı operasyonların sonucunda hastaların normal yaşamlarına dönebildiğini belirten doktor, 'Bu sayede hasta normal bir şekilde yürüyebilecek. Kalçası normal yerinde değil, biraz yukarıda olduğu için bel çukuru artmıştı.' şeklinde konuştu. Ayrıca, hastanın evliliği durumunda normal doğum yapabileceğini ve ameliyat sonrası yaşam kalitesinin önemli ölçüde arttığını ifade etti.

Üniversitelerdeki Ameliyatlar ve Hastane Tercihleri

Navat, hastaların tercihlerini belirlerken maddi durumlarının yanı sıra beklemek zorunda kaldıkları süreyi de göz önünde bulundurduklarını dile getirdi. 'Üniversitelerde yapılan ameliyatlar daha uygun oluyor ancak hastalar bazen maddi durumlarından ya da uzun bekleme sürelerinden dolayı tercihlerini değiştiriyorlar.' dedi. Ayrıca, hastanelerde kullanılan malzeme temininin zaman zaman sıkıntılar yaşatabileceğini belirtti.

Hastane Yönetimine Teşekkürler

Opr. Dr. Navat, başarılı operasyonlarında hastane yönetiminin büyük desteğini gördüğünü vurgulayarak, 'Başhekimimiz bu konuda desteklerini esirgemiyor. Gerekli bütün başvuruları yapıyor.' diyerek teşekkürlerini iletti. Hastanın tedavisi için özel bir protezin getirilmesine yönelik çabalarından dolayı başhekime minnettarlığını ifade etti.

Rotator Manşet Yırtığı Nedir? Omuz yırtığı nasıl tedavi edilir? Rotator Manşet Yırtığı Nedir? Omuz yırtığı nasıl tedavi edilir?

Kaynak: İHA