11 Mart'ta başlayan Ramazan ayı, Müslümanlar için önemli bir zaman dilimini başlattı. Oruç ibadetini yerine getirecek olan Müslümanlar, Kadir Gecesi'nin ne zaman olacağını merak ediyor. Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'nin önemi nedir? Kadir Gecesi'nde ne oldu?

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'nin önemi nedir? Kadir Gecesi'nde ne oldu?

Kadir Gecesi Ne Zaman?

İslam aleminde büyük bir öneme sahip olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. Gecesi olarak kabul edilir. Bu yıl Kadir Gecesi, 5 Nisan gününe denk geliyor.

Kadir Gecesi'nde Neler Olmuştur?

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün 'bin aydan daha hayırlı'olduğu belirtilmiştir.

Allah Kur'an'ın ilk ayetlerini Cebrail melek aracılığıyla  Hz. Muhammed'e Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası'nda göndermiştir. İndirilen ilk ayetler, Alak Suresi'nin ilk 5 ayetidir.

Hz. Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında toplumdan sıklıkla uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde yer alan Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası'nda inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiştir. Bu durum 1-2 yıl kadar devam etmiştir. Miladi 610 yılında ise, bir Ramazan gecesi (Kadir Gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarası'nda tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır.

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'nin önemi nedir? Kadir Gecesi'nde ne oldu?

Kelebekler Vadisi'nde tehlikeli selfie trendi Kelebekler Vadisi'nde tehlikeli selfie trendi

Kadir Gecesi'nin Önemi ve Anlamı

Kur'an'da Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilir. Bu gece, İslam inancında büyük bir kutsiyete sahiptir. Hz. Muhammed'in ilk vahyi aldığı gece olarak bilinir ve müslümanlar için manevi bir anlam taşır.

Kaynak: Haber Merkezi