Weiler, Türkiye'ye olan ilginin arttığını, piyasaların not artışlarını fiyatlamakta olduğunu ve beklenti içinde olduğunu belirtti. Ancak, bu ilginin tüm yatırımcıların geri döndüğü anlamına gelmediğini vurgulayarak, bazı yatırımcıların kaynaklarını Türkiye'ye yönlendirmek ve rahat hissetmek için daha fazla zaman ve netlik istediklerini ifade etti.

Ankara ve İstanbul'da konut fiyatları rekor artış gösterdi Ankara ve İstanbul'da konut fiyatları rekor artış gösterdi

Weiler, önceki makroekonomi politikalarındaki değişiklikler öncesinde yabancı yatırımların önemli bir kısmının çıktığını belirtti. Ancak şu anda uluslararası yatırımcıların büyük bir kısmının Türkiye ile yeniden ilgilendiğini söyledi. Bununla birlikte, Weiler, bu durumun tüm yatırımcıların geri döndüğü anlamına gelmediğini, bazı yatırımcıların hala beklemekte olduğunu ifade etti.

Weiler, Türkiye'de faiz kararıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele konusundaki rehberliğe devam etmesi gerektiğini söyledi ve piyasanın faizde zirveye yaklaşıldığını düşündüğünü ancak yarın için bir artış beklentisi olduğunu belirtti. Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda, Weiler daha fazla yatırımcı girişi için pozitif bir reel faiz oranının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi