Dolandırıcılar, ehliyet sınavlarına katılmak istemeyen kişilere yönelik 'joker' taktiğiyle yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirdi. Sürücü kursu sahibi Ömer Faruk Topdemir, Show Haber'e yaptığı açıklamada, dolandırıcıların bir cast ajansı gibi bir grup insanla iletişim kurarak, sınava girmek istemeyen kişiye benzeyen birini bulduklarını belirtti. Bu kişi, "joker" olarak adlandırılıyor.

Bu dolandırıcılık yönteminde, 'joker' olarak sınava girecek kişiyle ehliyet almak isteyen kişinin fotoğrafı kullanılarak foto montaj yapılarak ortak bir fotoğraf oluşturuluyor. Ardından, gerçek kişiden yeni bir kimlik bastırması isteniyor ve bu sahte kimlikle 'joker', yazılı ve direksiyon sınavına giriyor. Bu dolandırıcılık yöntemi, genellikle 50 bin lira civarında bir bedelle gerçekleştiriliyor.

Kabine toplantısı başladı Kabine toplantısı başladı

Ehliyet-1

Öte yandan, gerçek sürücü kursları adına açılmış sahte internet siteleri de bulunuyor ve bu sitelerde çeşitli vaatlerde bulunularak ehliyet alınabileceği iddia ediliyor. Ancak uzmanlar, bu tür mesajların tamamının gerçek dışı olduğunu belirtiyor.

Dolandırıcılık yöntemine ilişkin olarak Ömer Faruk Topdemir, "Bu kadar zahmete girmek yerine neden sınava girilmiyor?" sorusuna şu şekilde cevap veriyor: "Amaç şu; kişi yazılı sınavla uğraşmıyor, direksiyon sınavıyla uğraşmıyor. Korkuyordur, yaşlıdır, ilkokul mezunu bile değildir, araba sürüyordur ama yazılı sınavı geçemiyordur."

Uzmanlar, bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olunması ve resmi kurumlardan alınan bilgilerin güvenilirliğinin kontrol edilmesi konusunda uyarıyor.

Kaynak: Haber Merkezi