Sony PlayStation VR2 PC'lerde kullanılması için test ediliyor Sony PlayStation VR2 PC'lerde kullanılması için test ediliyor

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) adlı insansız uzay aracının Ay'a başarılı inişinin ardından yaşadığı güç kaynağı sorununu çözerek faaliyetlerine kaldığı yerden devam ettiğini duyurdu. İnişin başarılı olmasının ardından yaşanan güneş paneli sorunu, aracın bir hafta boyunca kapalı tutulmasına neden olmuştu.

Japonya'nın Ay Görevi: SLIM Uzay Aracı sorunları aştı yeniden iş başında

SLIM, Ay kraterlerinin detaylı topografik bilgilerini toplamak amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca, Ay kutuplarının potansiyel oksijen, yakıt ve su kaynaklarını keşfetme görevini üstlenen bu uzay aracı, 'Ay'ın keskin nişancısı' olarak bilinir.

Japonya'nın Ay Görevi: SLIM Uzay Aracı sorunları aştı yeniden iş başında

JAXA tarafından yapılan açıklamada, SLIM'ın panellerinin güneş ışığını yakalaması ve arızanın giderilmesi sayesinde tekrar faaliyete geçtiği belirtilirken, uzay aracının Ay yüzeyindeki görevlerine devam edeceği ifade edildi. Ay kutuplarının detaylı incelenmesi, bilimsel veri toplama ve gelecekteki uzay keşifleri için SLIM'ın önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.

Kaynak: İHA