Kanada'da Rekor Yağışlar: Toronto Sular Altında Kaldı Kanada'da Rekor Yağışlar: Toronto Sular Altında Kaldı

Japonya’nın Okinawa eyaletinde bir ABD Hava Kuvvetleri personeli, 16 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunmakla suçlandı. Davanın ilk duruşması 12 Temmuz’da yapılacak.

Naha Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 25 yaşındaki ABD Hava Kuvvetleri personeli Brennon Washington’un, 24 Aralık’ta Yomitan’daki bir parkta arabasına alıp evine götürdüğü 16 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunduğu belirtildi. Olay, kız çocuğunun bir yakınının ihbarı üzerine polisin müdahalesiyle ortaya çıktı.

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel’e şikayette bulunuldu

Okinawa Valisi Denny Tamaki, Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın iddianameden 27 Mart’ta haberdar olduğunu ve ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel’e şikayette bulunduğunu açıkladı. Polis, olayın ardından şüpheliyle ilgili belgeleri 11 Mart’ta savcılara iletti.

Daha Önce De Benzer Olayların Yaşanması Halkta Tepkiyle Karşılandı

Okinawa, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Japonya’daki ABD askeri tesislerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. ABD askerleri ve askeri olmayan personel tarafından işlenen suçlar, bölge halkının yıllardır tepkisini çekiyor. 1995 yılında 12 yaşındaki bir kız öğrenciye 3 ABD askerinin tecavüz etmesi ve 2016 yılında 20 yaşındaki bir kadının bir ABD üssü çalışanı tarafından tecavüz edilerek öldürülmesi gibi olaylar, kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı.

Kaynak: İHA