İzmir, Türkiye'nin batısında yer alan ve yaz aylarında deniz tatili yapmak isteyenlerin vazgeçilmez rotasıdır. Peki, İzmir'de gidilecek en iyi 5 plaj hangileridir? İşte İzmir'in kristal berraklığındaki suları, altın kumları ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran plajları.

1. Ilıca Plajı

Ilıca Plajı, Çeşme ilçesinde yer alır ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ılıca kaynakları ile ünlüdür. Üç kilometreyi aşan uzunluğu ve altın sarısı ince kumuyla tanınan bu plaj, sığ ve berrak denizi sayesinde çocuklu aileler için idealdir. Ilıca Plajı, nisan ayından kasım sonuna kadar sıcak su kaynaklarıyla beslenen deniziyle yılın büyük bir bölümünde yüzme keyfi sunar. Ayrıca engelli rampası ve denize erişim aracı gibi özel olanakları da bulunmaktadır.

2. Delikli Koy

Alaçatı'nın kalabalık atmosferinden uzaklaşmak isteyenler için ideal olan Delikli Koy, kırık beyaz kayaları ve berrak mavi deniziyle bilinir. Çeşme'nin güneyinde, merkeze 13 kilometre mesafede bulunan bu koy, doğal kayalıklardan denize girme imkanı sunar. İşletme bulunmayan Delikli Koy, sessiz ve sakin bir tatil arayanlar için mükemmel bir tercihtir. Koyun adı, denizin içindeki doğal kayalıklardan kaynaklanmaktadır ve etrafında kamp yapılabilen alanlar da bulunmaktadır.

3. Ildırı

İzmir'in en güzel koylarından biri olan Ildırı, klasik kasaba yaşamının devam ettiği, leziz balıkların tadını çıkarabileceğiniz ve muhteşem gün batımlarını izleyebileceğiniz bir yerdir. Sahili genellikle kayalık olup, denize girilebilecek plajları sınırlıdır. Ancak Ildırı'nın sakin atmosferi ve doğal güzellikleri, keşfetmeye değerdir. Burada denize girmek genellikle kayalıklar arasında gerçekleşir, bu yüzden doğallığı ve sakinliği tercih edenler için idealdir.

15 Temmuz kargo açık mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu? 15 Temmuz kargo açık mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu?

4. Aya Yorgi Koyu

Çeşme'nin en popüler koylarından biri olan Aya Yorgi Koyu, sadece Beach Club'ların bulunduğu bir alandır. Gündüzleri serin sularında yüzebilir, akşamları ise DJ performansları ile coşkuyla dans edebilirsiniz. Alaçatı'nın vazgeçilmez adreslerinden biri olan bu koy, sezonda rüzgar almayan berrak deniziyle öne çıkar. Gençler arasında popüler olan Aya Yorgi Koyu, eğlence ve dinlence arayanlar için ideal bir noktadır.

5. Alaçatı Çark Plajı

Çeşme'de rüzgar sörfü için ideal olan Alaçatı Çark Plajı, suyu dalgalı olmayan, kumlu ve sığ bir plajdır. Hemen yanındaki koyda birçok sörf okulu bulunmaktadır. Denizin berraklığı ve mavinin en çarpıcı tonlarıyla dikkat çeken bu plaj, çocuklu aileler ve yeni yüzme öğrenenler için idealdir. Plajda özel plajlar da bulunmaktadır ve sörf tutkunlarının performanslarını izleyebilir veya burada sörf eğitimi alabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi