İzmir Valiliği, Seferihisar ilçesine bağlı Turgutlu Mahallesi'nde bulunan bir çiftlikte yapılan kontrollerin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yapılan incelemelerde, büyükbaş hayvanlardan alınan numunelerde şap virüsüne rastlanmadığı belirtildi.

Detaylar ve İşlem Süreci

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, 31 Mayıs 2024 tarihinde Turgut Mahallesi'ndeki bir çiftlikte şüpheli bir durumun tespit edilmesi üzerine gerekli adımların hızla atıldığı ifade edildi. İhbar üzerine bölgeye giden ekipler, söz konusu hayvandan numune alarak analiz için ilgili kurumlara iletti.

Malatya Akçadağ'da deprem meydana geldi Malatya Akçadağ'da deprem meydana geldi

Tedbirler ve Kordon Uygulaması

İlçe Komisyon Kararı ile çiftliğin bulunduğu bölgeye tedbir amaçlı 10 kilometrelik bir kordon çekildiği belirtildi. Bu süreçte, çevrede bulunan işletmelerin dezenfekte edildiği ve gerekli önlemlerin alındığı vurgulandı. Özellikle, 2024 Ocak ayından itibaren ilçedeki büyükbaş hayvanların aşılanma oranının yüzde 95 olduğuna dikkat çekildi.

Analiz Sonuçları ve Kordon Uygulamasının Sonlandırılması

3 Haziran 2024 tarihinde Şap Enstitüsü Müdürlüğü'nden gelen analiz sonuçlarında, şüpheli hayvanda şap virüsüne rastlanmadığı bildirildi. Bu olumlu gelişmenin ardından, ilçe komisyonu tarafından kordon uygulamasının sonlandırıldığı duyuruldu.

Kurban Bayramı Öncesi Açıklama

Valilik açıklamasında, vatandaşların asılsız haberlere itibar etmemesi ve kurbanlık alımlarını güvenle yapabilecekleri belirtildi. Özellikle, Bakanlık izinli ve resmi veteriner hekimler tarafından denetlenen hayvan pazarlarından kurbanlıkların alınabileceği vurgulandı.

A W223281 01

Kaynak: İHA