Bugün İYİ Parti içerisinde TBMM Grup Başkanvekilliği için yapılan seçimler sonuçlandı. Seçimlerin ardından İYİ Parti'nin yeni grup başkan vekilleri belirlendi.

Buğra Kavuncu ve Turhan Çömez Seçildi

Yapılan seçimlerde, İYİ Parti'nin yeni TBMM Grup Başkanvekilleri olarak Buğra Kavuncu ve Turhan Çömez seçildi. Partinin grup başkanlığı görevini üstlenecek olan isimler, partinin gelecekteki stratejileri ve faaliyetleri üzerinde önemli bir rol oynayacaklar.

İyi Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Buğra Kavuncu Kimdir? Buğra Kavuncu Nerelidir? Kaç Yaşında? İyi Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Buğra Kavuncu Kimdir? Buğra Kavuncu Nerelidir? Kaç Yaşında?

Muratpaşa’da Başkanlık yarışı 2'ye düştü Muratpaşa’da Başkanlık yarışı 2'ye düştü

Yeni Görevlerine Hazırlanıyorlar

Buğra Kavuncu ve Turhan Çömez, yeni görevlerine hazırlanmak için kısa süre içerisinde çalışmalara başlayacaklarını belirtti. TBMM Grup Başkanvekilliği görevi, partinin parlamentodaki etkinliğini artırmak ve partinin politikalarını daha etkili bir şekilde yürütmek adına önemli bir pozisyon olarak kabul ediliyor.

İYİ Parti Başkanlık Divanı'nın yeni üyeleri seçildi İYİ Parti Başkanlık Divanı'nın yeni üyeleri seçildi

Buğra Kavuncu Result

Buğra Kavuncu Kimdir?

İleri derecede Rusça, Kazakça ve İngilizce bilen Buğra Kavuncu, 2018 yılında İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. Parti Sözcülüğü görevini de üstlenen Buğra Kavuncu, 2018 yılının sonlarında İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na atandı. Aralık ayında gerçekleşen ve üç adayın yarıştığı kongrede ise en çok oyu alarak seçilmiş il başkanı oldu. Ardından İYİ Parti’nin İstanbul’daki yerel seçim sürecini yürüttü ve 31 Mart ile 23 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerde Millet İttifakı adaylarının kazanması için çaba sarf etti. 26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen ve iki adayın yarıştığı kongreyi de delegelerin oylarıyla kazandı ve görevine 8 Ocak 2022’ye kadar devam etti. 

Genel Başkan Başdanışmanlığı görevine getirilen Kavuncu, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kampanya sürecini yönetti. Milletvekili temayül yoklamasında Parti Üyelerinin teveccühü ile İstanbul 2. Bölgede 1. seçilerek , milletvekili seçimlerinde İYİ Parti nin İstanbul 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili olarak seçime girdi ve Milletvekili seçildi. İYİ Parti’nin İstanbul 2. Bölge Milletvekili olan Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, Partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak yerel seçimlere katılmıştı.

Turhan Çömez

Turhan Çömez Kimdir?

Turhan Çömez, 1965 yılında Bandırma’da doğdu.  Bandırma İmam Hatip Lisesi’ni 1983 yılında, İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1989 yılında bitirdi. Erzurum ve Bandırma’da pratisyen hekimlik yaptı. İstanbul Vakıf Gureba Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı oldu.  Aynı hastanede uzman hekim ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. Vatani görevini Elazığ Askeri Hastanesi’nde tamamladı. 

Çömez, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Balıkesir Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı.  Siyasete atıldıktan sonra bazı gazete ve dergilerde makaleler yazdı. Sivil toplum örgütleri ve üniversitelerde aydınlanma  konferansları verdi. Yurt içi ve yurt dışı siyasi deneyimlerini bir kitap halinde yayınladı. Savaş ve deprem bölgelerinde sivil toplum örgütleri ile yaptığı yardım faaliyetleri nedeni ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde aday olmayarak siyasete ara verdi. 2008 yılında dil öğrenmek için İngiltere’ye gitti. Ardından açılan Ergenekon Kumpas Davası’nda ömür boyu ağır hapis ve ek olarak 15 yıl ağır hapis istemi ile yargılandı. 12 yıl sürgünde yaşadı.  İngiltere’de tüm sınavları başarı ile geçerek yeniden hekimlik diploması aldı. Basildon Üniversite Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştı. Londra’nın ilk özel Türk Sağlık Merkezi’ni kurdu. Bu ülkede yaptığı başarılı çalışmalar nedeni ile Birleşik Krallık Lordlar Kamarası’nda özel ödüle layık görüldü. Ergenekon Kumpas Davasının beraatle sonuçlanmasının ardından, Türkiye’ye geldi ve siyasi yolculuğuna yeniden başladı. İYİ Parti’de, Genel Başkan Sayın Meral Akşener’in Başdanışmanı olarak göreve başladı. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Balıkesir Milletvekili olarak seçildi.  T.B.M.M. Uluslararası Komisyonu’nda NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Üyesi oldu. Siyaset, yönetim ve uluslararası alanda kazandığı tecrübelerini Balıkesir’e tahsis etmek üzere, 31 Mart 2024 Yerel Yönetim Seçimleri’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Kaynak: ANKA