Kremlin Sözcüsü Peskov: Soğuk Savaş'a Doğru Emin Adımlarla İlerliyoruz Kremlin Sözcüsü Peskov: Soğuk Savaş'a Doğru Emin Adımlarla İlerliyoruz

 İtalya kıyılarına yakın, iki ayrı göçmen teknesi kazasında 11 kişi hayatını kaybetti 60 kişi ise kayboldu.

Batan ahşap bir tekneden 51 kişi kurtarılırken, geminin alt güvertesinden 10 kişinin cesedi çıkarıldı. İtalyan sahil güvenliği, hayatta kalan 12 kişiden birinin de karaya çıktıktan sonra yaşamını yitirdiğini belirtti. Kaybolan 60'tan fazla kişiden 26'sının çocuk olmasından korkuluyor.

Tekne Türkiye ve Libya'dan Yola Çıkmıştı

BM kuruluşları, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve UNICEF'in ortak açıklamasına göre, tekne Türkiye ve Libya'dan yola çıkmış ve Suriye, Mısır, Pakistan ve Bangladeş'ten gelen göçmenleri taşıyordu. Lampedusa yakınlarındaki gemi kazasından sağ kurtulanlar, İtalyan sahil güvenliğine teslim edilerek karaya çıkarıldı. Hayatta kalanlar, çevreden geçen gemilerin yardım etmek için durmadığını söyledi.

Calabria Açıklarında İkinci Kaza

İkinci kaza ise İtalya'nın Calabria bölgesinin yaklaşık 200 kilometre doğusunda meydana geldi. Akdeniz, dünyanın en ölümcül göç rotası olarak bilinirken, BM verilerine göre 2014 yılından bu yana sularda 23 bin 500'den fazla göçmen öldü veya kayboldu.

Kaynak: Haber Merkezi