İsviçre Merkez Bankası (SNB), ekonomiyi desteklemek amacıyla politika faizini ikinci kez 25 baz puan indirerek, gelişmiş ülkeler arasında faiz indirimi trendinde öncü konumunu korudu.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi 13,8 trilyon lira oldu Bankacılık sektörünün kredi hacmi 13,8 trilyon lira oldu

Beklentilere Uygun Faiz İndirimi

SNB'nin bugünkü kararı, bankanın mart ayında yaptığı ilk faiz indiriminden 9 yıl sonra geldi. Banka, bu adımıyla gelişmiş ülkeler arasında enflasyonist baskılara karşı politika faizlerini düşüren ilk merkez bankası olmuştu. SNB'nin politika faizi düşüşü, beklenenler doğrultusunda gerçekleşti ve banka ekonomik koşulları desteklemeyi amaçlıyor.

SNB'nin Açıklamaları

SNB, politika faizini 0,25 baz puan azaltarak yüzde 1,25'e çektiğini duyurdu. Banka yetkilileri, enflasyonist baskının azalmaya devam ettiğini ve uygun parasal koşulları koruyacaklarını belirtti. SNB, enflasyonun orta vadede istikrarlı bir aralıkta kalmasını sağlamak için gerektiğinde para politikasını ayarlayacaklarını da vurguladı.

SNB, 2023 yılı için ortalama enflasyon tahminini yüzde 1,3'e, 2025 yılı için yüzde 1,1'e ve 2026 yılı için yüzde 1'e düşürdü. Aynı zamanda, İsviçre'nin bu yıl için ekonomik büyümesini yüzde 1 olarak tahmin ederken, 2025 yılında yüzde 1,5'e çıkmasını bekliyor.

SNB açıklamasında, İsviçre frangının avro karşısında değer kazanmasının, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken seçim çağrısı sonrası Fransa'nın AB'ye olan ihracatını olumsuz etkileyeceği endişesiyle dikkate alındığı belirtildi. Banka, döviz piyasalarında aktif olmaya ve İsviçre'nin rekabet gücünü korumaya hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: AA