İstanbul Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen bombaterör saldırısı davası yarın devam edecek. Saldırıya karışan 36 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında savcılık mütalaasını sunacak.

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de meydana gelen bombalı terör saldırısına ilişkin davanın görülmesine yarın devam edilecek. Olayda 6 kişi hayatını kaybederken, 99 kişi de yaralanmıştı. Duruşmada savcılık tarafından yapılacak mütalaa sonrasında mahkemenin karar vermesi bekleniyor. Önceki duruşmada mahkeme, bombayı bırakan sanıklardan Ahlam Albashir dahil 18 kişinin tutukluluk halinin devamına karar vermiş ve dosyanın mütalaa hazırlanabilmesi için Cumhuriyet Savcısı'na gönderilmesine karar vermişti. Yarınki duruşmada Cumhuriyet Savcısı'nın esasa ilişkin mütalaasını açıklaması bekleniyor.

Kağıthane'de Kamyonetle Otomobilin Arasına Sıkıştı! Kağıthane'de Kamyonetle Otomobilin Arasına Sıkıştı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 154 sayfalık iddianamede, saldırının Suriye, İran ve Irak toprakları üzerinde "Kürdistan" adı altında bağımsız bir devlet kurmayı hedefleyen PKK/KCK silahlı terör örgütü Suriye uzantısı YPG/PYD unsurlarının planladığı belirtilmişti. Ahlam Albashir'in olay yerine getirdiği bombayı bıraktığı anlar, güvenlik kamerası görüntüleriyle detaylı olarak aktarılmıştı.

İddianamede, Ahlam Albashir'in "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme", "tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçlarından toplamda 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Firari sanıkların da aralarında bulunduğu diğer şüphelilere de aynı şekilde cezalar talep edilmişti.

Kaynak: İHA