Van’ın DEM Partili belediyeleri olan Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan bir gün sonra çok sayıda işçinin işine son vermişti. İşten çıkarılan işçiler, HAK-İŞ Van Şubesi öncülüğünde 47 gündür süren eylemlerini sürdürüyor.

A W229518 04 Result

Yeni işçi protestolarına katılım artıyor

Edremit Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve son olarak Gevaş Belediyesi'nde de işlerine son verilen işçiler, toplamda 800'e yakın işçinin iş akdinin sonlandırıldığını bildirdi. Kurban Bayramı için alışveriş yapamadıklarını ifade eden işçiler, bu yüzden bayramı buruk geçirdiklerini belirttiler.

Hizmet-İş Van Şube Başkanı'nın açıklamaları

Hizmet-İş Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, belediyelerin işten çıkarmalarının devam ettiğini vurgulayarak, 'Ekmeğinden edilen işçilerimizin hakkını, hukukunu aramak için elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz. Yaklaşık 25 gündür de bir müzakere çağrısı yapıyoruz. Herkes bayramı ailesiyle kutlarken, buradaki arkadaşlarımız ne zaman işlerine geri dönecekler diye mücadele veriyor. Hepsi bu bayram için çeşitli hayaller kurmuştu. Kurban keseceklerdi, çocuklarına hediyeler alacaklardı. Ancak maalesef bu insanlar bayramda da mağdur edildiler' dedi.

A W229518 02 Result

İşçiler Zor Durumda

İpekyolu Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışan Münir Tonal, 'Bunlar demokrasiden, insan haklarından bahsediyorlar ama gelir gelmez bizi ekmeklerimizden ettiler. 6 çocuğum var hiçbirine bir çorap dahi alamadım. Bayram alışverişi yapamadım. Bütün gelirim bu işti' şeklinde konuştu. Engelli kadrosunda işe girdiğini ifade eden Vedat Ödemiş ise bayramı kara kara düşünerek geçirdiklerini ve hiçbir hazırlık yapamadığını dile getirdi.

Adana'da Sendikalı Belediye İşçilerine Müjde! Maaş Zammı Açıklandı Adana'da Sendikalı Belediye İşçilerine Müjde! Maaş Zammı Açıklandı

Özgür Özel: Suç bizdeyse özür dileyeceğim ama elektrik şirketiyse Erdoğan dileyecek mi? Özgür Özel: Suç bizdeyse özür dileyeceğim ama elektrik şirketiyse Erdoğan dileyecek mi?

Kaynak: İHA