Kamu Son Haber'de yer alan habere göre, Uzmanlar, birikimi değerlendirmek ve büyütmek için arsa yatırımının etkili bir strateji olduğunu belirtiyor. İstanbul'da yaşayan birçok yatırımcı, paralarını güvenli bir şekilde değerlendirmek amacıyla arsa yatırımlarına yöneliyor. Özellikle şehre yakın iller ve hatta Eskişehir, Balıkesir gibi bölgelerden bile arsa alımına yoğun bir ilgi olduğu görülüyor. Artan taleple birlikte arsa fiyatları, geçtiğimiz dönemde %10'a varan oranlarda artış gösterdi.

Bakan Şimşek uyardı! 'Kasıtlı haberlere itibar etmeyin' Bakan Şimşek uyardı! 'Kasıtlı haberlere itibar etmeyin'

Arsa satışlarındaki önemli bir gelişme ise İstanbul'a yakın illerin tercih edilmesi ve bu illerden yapılan arsa alımlarının artmasıdır. Ekim ayında gerçekleşen gayrimenkul satışlarının %62'sinin ilk kez arsa, %38'inin ise konut satışından oluştuğu bildirilmektedir.

arsa-1

Gayrimenkul uzmanlarından Nilüfer Kas'a göre, yatırımcılar genellikle deprem korkusu nedeniyle arsa yatırımına yöneliyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm endişesi taşıyan yatırımcılar, özellikle oturdukları binaların bu sürece girmeyeceğini düşünerek arsa alımına ağırlık veriyorlar.

İstanbul ve çevresinde Silivri, Çatalca, Sakarya, Çerkezköy, Karasu gibi bölgelere olan yoğun talep göze çarparken, sadece çevre illerden değil, Eskişehir ve Balıkesir gibi uzak bölgelerden dahi İstanbulluların arsa aldığı belirtiliyor. Ayrıca, Sapanca, Kırklareli gibi bölgelerde de arsa fiyatlarında artış yaşanmasının nedeni, vatandaşların bu bölgelere olan ilgisidir. Önümüzdeki yıllarda Edirne'ye yapılacak hızlı trenin devreye girmesiyle birlikte talebin daha da artması beklenmektedir.

Editör: Esra Köksal Tarı