İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul'da yaşayanların ev içi gündemlerini ve ekonomik tercihlerini inceledi. Yapılan ankette, İstanbul'un nabzını tutarak, 31 Mart yerel seçimlerinden ekonomik sorunlara kadar pek çok konuda İstanbulluların düşüncelerine ulaşıldı.

İstanbulluların Gündemi: Seçimler ve Ekonomik Durum

Mart ayında gerçekleştirilen araştırmada, İstanbulluların gündeminde öne çıkan konular 31 Mart yerel seçimleri ve ekonomik kriz oldu. Bin kişiyle yapılan telefon görüşmelerinde, katılımcıların yüzde 42,7'si 31 Mart yerel seçimlerini, yüzde 32,5'i ekonomik sorunları, ve yüzde 2'si ailevi meseleleri konuştuklarını belirtti.

Ekonomik Sebeplerle Bayram İstanbul'da Geçirildi

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 70,1'i bayramı genellikle İstanbul'da geçirdiklerini ifade etti. İstanbul dışında bayram geçirenlerin yüzde 20,1'i ise ekonomik nedenlerle bu yıl İstanbul'da kaldıklarını açıkladı.

Türkiye'nin Gündemi: Seçimler ve Ekonomi

Türkiye genelinde ise Mart ayının gündemini 31 Mart yerel seçimleri ve ekonomik sorunlar oluşturdu. Ankete katılanların yüzde 67'si yerel seçimlerin gündemde olduğunu belirtirken, yüzde 22,7'si ekonomik sorunların ön planda olduğunu dile getirdi.

Kolaya dev zam: İşte yeni fiyatı Kolaya dev zam: İşte yeni fiyatı

Kredi Kartı Borçları ve Ödeme Durumu

Kredi kartı kullananların yüzde 48'i aylık borçlarını tamamen ödeyebildiklerini, yüzde 33,9'u ise sadece asgari tutarı ödeyebildiklerini belirtti. Ödemelerle ilgili yaşanan durumlarda yüzde 47,4'lük bir kesim kıt kanaat geçindiklerini ifade etti.

Gıda Tercihleri ve Harcamalar

Ankete katılanların yüzde 60,9'u gıda alışverişlerinde miktar azalması yaşandığını belirtirken, yüzde 58,7'si indirimli ürünleri daha sık tercih ettiklerini dile getirdi. Ekonomik nedenlerle gıda çeşidini azaltanların oranı ise yüzde 97,8 olarak ölçüldü.

İstanbul'un Toplumsal Meseleleri ve Endişeleri

İstanbulluların en önemli sorunları arasında ulaşım, olası bir İstanbul depremi ve ekonomik sıkıntılar öne çıktı. Ankete katılanlar, İstanbul'un en büyük sorunlarını yüzde 57,9 ile ulaşım, yüzde 49,4 ile ekonomik sıkıntılar ve yüzde 47,3 ile sığınmacı ve mülteciler olarak sıraladılar.
 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yükselişle güne başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yükselişle güne başladı

Kaynak: ANKA