Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), yabancılara mülk satışında yaşanan artış, son dönemde dikkat çeken bir konu haline geldi. Bu artışı "tehlikeli bir durum" olarak değerlendiren iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Lefkoşa Milletvekili ve eski Başbakanı Faiz Sucuoğlu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, yabancıların mülk edinmesinin denetim altında olmadığını belirtirken, özellikle İsrailli Yahudilerin ve Güney Kıbrıs'ın uzun vadeli planlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

"Yabancı Mülk Edinimi ve Güvenlik Endişeleri"

Sucuoğlu'nun değerlendirmelerine göre, KKTC'de yabancılara mülk satışı üzerindeki denetim yetersizliği ciddi güvenlik endişelerine yol açıyor. Özellikle sahte üniversite diplomaları skandalıyla birlikte bu endişeler daha da artıyor. Sucuoğlu, özellikle İsrailli Yahudilerin ve Güney Kıbrıs'ın uzun vadeli planlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, mülk edinimine ilişkin daha sıkı yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

"Kara Para ve Otogaleri Endişeleri"

Kuzey Kıbrıs'ın kara para aklama iddialarıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Sucuoğlu, özellikle sanal bahis, bitcoin ve otogalerilerin denetimi konusunda önlemlerin artırılması gerektiğini dile getirdi. Binlerce otogalerinin bulunmasının endişe verici olduğunu belirten Sucuoğlu, bu konuda acil yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

"Türkiye ile İşbirliği ve Kıbrıs Sorunu"

Sucuoğlu'nun değerlendirmelerine göre, Türkiye ile işbirliği KKTC'nin çıkarları doğrultusunda önem arz etmektedir. Ancak Kıbrıs sorununun çözümü noktasında Türkiye'nin politikalarının gözden geçirilmesi gerekebilir. Özellikle Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarının bir anlaşmaya etkisi olabileceği belirtiliyor.

Bakan Güler: 'Beraber ortak çalışacağız' Bakan Güler: 'Beraber ortak çalışacağız'

"Eğitim ve Diplomaların Geçerliliği"

Son olarak, sahte üniversite diplomaları skandalına da değinen Sucuoğlu, bu durumun eğitim alanında ciddi zararlara yol açabileceğini ifade etti. Diplomaların geçerliliği konusunda daha sıkı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, KKTC'nin turizm ve eğitim alanlarının ekonomik açıdan önemine dikkat çekti.

Kaynak: ANKA