İstanbul'da gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm uygulamaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı yeni bir karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karara göre, kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine 700 bin TL'ye kadar hibe, 700 bin TL'ye kadar kredi ve 100 bin TL tahliye desteği verilecek.

Yeni Yapılarda Geniş Kapsamlı Destek

Yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da yürütülecek olan kentsel dönüşüm uygulamalarında, yeni yapılarda konut sahiplerine 700 bin TL'ye kadar hibe ve 700 bin TL'ye kadar kredi verilecek. Ayrıca, iş yeri sahipleri için de 350 bin TL'ye kadar hibe ve kredi desteği sağlanacak.

Diğer Yapılarda Ek Destek İmkanı

Hak sahiplerinin diğer mevcut yapıları için her bir konut için 1 milyon 400 bin TL'ye ve her bir iş yeri için de 700 bin TL'ye kadar kredi desteği sunulacak.

Hibe ve Kredi Desteklerinin Şartları

Ancak, riskli alanlarda yapılacak projelerde bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanının mevcut olanın bir buçuk katını aşması durumunda hibe ve kredi desteğinden yararlanılamayacak.

İlk 12 Taksit Faizsiz ve 120 Ay Vadeli Kredi

Verilecek kredi ödemeleri ilk 12 taksit boyunca faizsiz ve 120 ay vadeli olacak. Geri ödemeler geri ödemesiz dönemden sonraki ilk aydan itibaren başlayacak ve ilk 12 taksit faizsiz olacak.

Gelir ve Kredi Puanına Bakılmayacak

Kredi verilirken hak sahiplerinin gelir ve kredi puanına bakılmayacak. Geri ödeme süreçleri Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yönetilecek.

'1,5 Milyon TL Destek İle Hızlandırıyoruz'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 'İstanbul'un kentsel dönüşümü için başlattığımız 'Yarısı Bizden' kampanyası kapsamında vereceğimiz destek paketi yürürlüğe girdi. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL tahliye desteği olmak üzere toplam 1,5 milyon TL destek ile İstanbul’un kentsel dönüşümünü hızlandıracağız' ifadelerine yer verdi.

Mersin'de TKDK projelerine 3.6 milyar lira destek Mersin'de TKDK projelerine 3.6 milyar lira destek

Adana'da kentsel dönüşüm! 1 Milyon 500 Bin liralık hibe ve kredi desteği Adana'da kentsel dönüşüm! 1 Milyon 500 Bin liralık hibe ve kredi desteği

Kaynak: Haber Merkezi