İstanbul'da FET*'nün güncel öğrenci yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ter*r ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda, 38 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre, örgüt farklı illerden İstanbul’a üniversite okumak için gelen veya ailesi İstanbul'da yaşayan öğrencileri hedef aldı. FET*, örgüt üyesi olmadığı tespit edilen öğrencilere ya da sivil şahıslara evler kiralatarak, bu evlere öğrenci yerleştiriyordu. Yurt dışında bulunan örgüt sorumlularının talimatıyla evlerin eşyaları temin ediliyor, kiraları ödeniyor ve bu evlerdeki örgütsel faaliyetler denetleniyordu.

Milli Eğitim Müdürlüğünde Milyonluk Vurgun! Milli Eğitim Müdürlüğünde Milyonluk Vurgun!

Örgütsel Programlar Organize Ediliyordu

Üniversite öğrencilerinin yanı sıra, lise ve ilköğretim düzeyindeki öğrencilere de örgüt mensupları tarafından çeşitli örgütsel programlar organize ediliyordu. Soruşturma kapsamında, örgüt evlerinde FET* soruşturmalarından geçen şahısların katıldığı sohbetlerin düzenlendiği ve öğrencilerin örgüte bağlılıklarını artırmak için çeşitli organizasyonlar yapıldığı tespit edildi.

38 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı

İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen operasyonda toplam 40 şüpheli hedef alındı. Operasyon sonucu 38 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Kaynak: İHA