İstanbul polisince düzenlenen büyük çaplı bir uyuşturucu operasyonunda, Kolombiya merkezli bir kartelin Türkiye'ye uzanan kokain rotası deşifre edildi.

Kokainin, çeşitli gıda ve tüketim kolileri arasında deniz yoluyla Kolombiya, ABD ve Avrupa rotasını izleyerek Türkiye'ye getirilmeye çalışıldığı tespit edildi. Narkoçelik-20 adı verilen operasyonla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Güney Amerika'dan yola çıkan ve İtalya üzerinden Gemlik Limanı'na indirilen kokainin izini süren İstanbul polisi, sevkiyatın detaylarına ulaştı.

Kartelin Türkiye'ye Uzanan Kokain Rotası Böyle Deşifre Oldu

"Kartel Üyeleri Kendi Kontrol Mekanizmalarını Geliştirmiş"

Elde edilen bilgiler doğrultusunda harekete geçen İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan operasyon izni aldı. Kartelin bir üyesinin Türkiye'ye geleceği bilgisini alan polis, bu kişinin geliş yolunu ve zamanını belirlemek için titiz bir çalışma yürüttü. Ayrıca sevkiyat hazırlığı yapılan kokainin Türkiye'deki bağlantılarını da mercek altına aldı. Kartel üyelerini bir süre dron destekli olarak takip eden polis, bu kişilerin teknik ve fiziki takip konusunda oldukça dikkatli olduklarını ve kendi yöntemlerince birçok kontrol mekanizması geliştirdiklerini belirledi.

Kartelin Türkiye'ye Uzanan Kokain Rotası Böyle Deşifre Oldu2

"Polis Takibinde Olduklarını Anlamak İçin Araç Değiştirdiler"

Şüphelilerin ilk olarak mobilet kullanarak başladıkları günlük yaşamlarına, daha sonra ticari taksi ve başka kişiler adına kiraladıkları araçlarla devam ettikleri tespit edildi. Polis, şüphelilerin hedef noktaya giderken polis takibinde olup olmadıklarını anlamak için sık sık araç değiştirdiklerini ve aynı yoldan ortalama 5 kez geçtiklerini belirledi. Operasyon sırasında İstanbul'da farklı bir isim adına ev kiralandığını, buranın eşya yerleştirilerek "karargah" olarak kullanılacağını ortaya çıkardı. Şüphelilerin kiraladığı ev gece gündüz izlemeye alındı ve Kolombiya merkezli kartelin bir üyesinin buraya yerleştiği belirlendi.

Tgrfh

"Limana Yanaşan Tüm Yük Gemileri Mercek Altına Alındı"

İstanbul'da gizlenen zanlının sürekli olarak Bursa'nın Gemlik ilçesine gidip gelmesinden şüphelenen polis, deniz yoluyla uyuşturucunun yurda getirileceğini tespit etti ve tüm limanlarda alarma geçti. İstanbul ve Gemlik Limanı'na Avrupa'dan gelip yanaşan tüm yük gemileri ve konteynerler kontrol altına alındı ve analiz edildi.

"Kolombiyalı Uyuşturucu Kaçakçısı Havalimanında Yakalandı"

Yürütülen soruşturma çerçevesinde uyuşturucu yüklü gemiyi tespit eden ekipler, Bursa polisinin de desteğiyle operasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen operasyonda Kolombiya merkezli uyuşturucu karteliyle bağlantılı 8 şüpheli yakalandı ve yapılan aramalarda 373 kilogram kokain ele geçirildi. Bu arada operasyonu son anda fark eden Kolombiyalı bir şüpheli, havalimanından ülkesine kaçmaya çalışırken ekiplerce gözaltına alındı. Uluslararası uyuşturucu kaçakçılarına yönelik yürütülen operasyonda yakalanan 9 şüphelinin emniyetteki sorguları devam ediyor.

Diyarbakır’da Lüks Plazalarda 'Matruşka' Operasyonu! Fuhuş Çetesi Çökertildi Diyarbakır’da Lüks Plazalarda 'Matruşka' Operasyonu! Fuhuş Çetesi Çökertildi

Mbhjö

"Polis, Kolombiya'dan Sevk Edilen Uyuşturucunun Bağlı Olduğu Karteli Araştırıyor"

İstanbul Polisi, Kolombiya'dan sevk edildiği anlaşılan uyuşturucunun arkasındaki karteli araştırıyor. Kolombiya, birçok karteli barındıran bir ülke olarak biliniyor. And Dağları bölgesinde yer alan bu ülke, Venezuela, Panama, Ekvador, Peru ve Brezilya'ya kara sınırıyla, Pasifik okyanusu ve Karayipler'e deniz sınırıyla açılıyor. 1993 yılında öldürülen ünlü uyuşturucu lordu Pablo Escobar tarafından kurulan Medellin karteli ve Cali karteli başta olmak üzere, Kolombiya'da birçok kartel faaliyet gösteriyor.

Kaynak: İHA