İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin açıklamasına göre, Türkiye'nin nisan ayı ihracatı yüzde 0,1 artarak 19 milyar 271 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca, ocak-nisan döneminde de yüzde 2,7 artışla toplamda 82 milyar 873 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Yabancılar kaçıyor: Konut alımlarında yüzde 50 düşüş! Yabancılar kaçıyor: Konut alımlarında yüzde 50 düşüş!

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründe bir düşüş yaşandı. Nisan ayında 626 milyon dolar olan ihracat miktarı, bu yılın aynı döneminde 585 milyon dolar olarak kaydedildi.

Irak ve Birleşik Krallık En Fazla İhracat Yapılan Ülkeler Arasında

İstanbul'dan gerçekleştirilen ihracatta, ilk sırayı 350 milyon dolar ile Irak aldı. Sektörel ihracatta ikinci sırada ise 124 milyon dolar ile Birleşik Krallık yer aldı. Üçüncü sıradaki Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan ihracat miktarı ise 120 milyon dolar oldu. Almanya, İran, Fas, Fransa, Libya ve Gürcistan gibi ülkeler de listenin devamında yer aldı.

İstanbul ihracatı Nisan ayında hafif artış gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri İhracat Payını Artırdı

İhracatın en fazla arttığı ülke ise yüzde 36,49 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, sektörün zorlu şartlara rağmen hedeflediği 8 milyar dolarlık ihracat barajını aşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

İhracatçılar Zorluklara Rağmen İstikrarlı Çalışıyor

Özkan, sektörün nisan ayında bayram ve resmi tatillerden kaynaklı bazı kayıplar yaşadığını ifade ederek, ihracatçıların gayet memnun edici bir performans sergilediğini vurguladı. Global ticaretteki zorluklara rağmen üretim ve pazarlama faaliyetlerini sürdüren sektörün, pes etmeyerek direnmesinin umut verici olduğunu belirtti. Özkan, öncelikli hedeflerinin mevcut pazarlardaki paylarını artırarak, yılın geri kalanında 8 milyar dolarlık hedeflerine ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA