Özgür Özel'den Ahmet Uğurlu için başsağlığı mesajı Özgür Özel'den Ahmet Uğurlu için başsağlığı mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Mayıs Ayı'nın ilk oturumunu gerçekleştirdi. Başkanlığını Nuri Aslan'ın yaptığı oturumda, AK Parti'den CHP'ye geçen belediyelerin borçlarının belediye binasına asılmasıyla ilgili tepkiler yükseldi.

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, "Borç kamunun kamçısıdır, borç kötü bir şey değildir. Hatta mevzuata göre belediyelerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için yerel ihtiyaçların daha kolay sağlanabilmesi için aslında meşru ve makul bir yöntemdir. Borcun varlığı tek başına karalamak için iftira atmak için yeterli değildir" dedi.

Borçların Yatırıma Dönüşüm Oranları

Türkyılmaz, konuşmasında belediyelerin borçlarına odaklanmanın yeterli olmadığını, aynı zamanda yatırımların ve borçların bütçeye oranlarının da değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Sunumunda, farklı belediyelerin bütçeleri, borçları ve yatırımlarının oranlarını detaylı bir şekilde paylaştı.

AKP ve CHP Belediyeleri Arasındaki Performanslar

AKP'li ve CHP'li belediyelerin performanslarını karşılaştıran Türkyılmaz, borçların bütçeye oranı ve yatırım oranlarındaki farklılıkları vurguladı. 2023 yılı sonu itibarıyla yapılan değerlendirmeye göre, AK Parti'de borçların bütçeye oranı %35,38 iken, CHP'de bu oranın %63,34 olduğunu belirtti.

İBB'nin Borç Durumu

İBB'nin borç durumunu da değerlendiren Türkyılmaz, 2014-2019 yılları arasında AK Parti döneminde borçların bütçeye oranının %87,20 olduğunu, ancak 2019-2024 CHP döneminde bu oranın neredeyse iki katına çıktığını ifade etti. Yatırım oranlarında da benzer bir düşüş olduğunu belirtti.

Türkyılmaz'ın konuşması sırasında, İBB'nin borcunun yazılı olduğu dövizi kürsüye astığı gözlemlendi.

Kaynak: Haber Merkezi